Европа

Бундестаг поново продужио мандат немачке војске на Косову – против гласали посланици Алтернативе за Немачку и Левице

Бундестаг је опет продужио мандат немачке војске на Косову. Против су били једино посланици десничарске АфД и Левице. У питању је најдужа таква мисија у историји о којој се у парламенту водила жива дебата.

Двадесет година након почетка мисије Кфора на Косову су посланици немачког Бундестага по 21. пут гласали да се продужи учешће Бундесвера у тој мисији – додуше у мањем обиму. Уместо досадашњих 800 војника, највише ће моћи да се пошаље њих 400. Али то су максималне дозвољене бројке – на терену тренутно има још свега 68 припадника Бундесвера.

За продужење мандата гласала су 493 посланика, против је било 146, а шесторо се уздржало. Наставак мисије на Косову подржали су, осим владајућих Демохришћана и Социјалдемократа, још Зелени и Либерали док су против били посланици десничарске Алтернативе за Немачку (АфД) и Левице. Дебата у којој су изнети различити ставови трајала је око 45 минута.

Јуратовић: Опет прети рат

Демохришћанин Петер Бајер подсетио је да су трупе пре две деценије затекле „земљу уништену ратом, са преко 850.000 избеглица, а то је сасвим другачија ситуација од оне данас“. Позитивне промене се, како је рекао, могу захвалити и војникињама и војницима Кфора. Бајер је рекао да је добро што је максимални мандат смањен на 400 војника, али да ту границу не треба пребрзо даље снижавати „јер не иде све у позитивном смеру“.

„На Косову данас нема оружаних конфликта па је ипак мир веома крхак“, рекао је и социјалдемократа Јосип Јуратовић. Он је подржао мисију тврдећи да је то један од два начина које Немачка има да се побрине за стабилност у региону. Други је, како је рекао, европска перспектива.

„Треба да престану игрице. Већ петнаест година разговарамо са земљама Западног Балкана о европској перспективи, а сада са речи коначно ваља прећи на дела. Некад мислим да многи још нису схватили – на Балкану прети рат. Морамо да деламо свесни тога како бисмо спречили ново крвопролиће у срцу Европе“, додао је Јуратовић.

Посланик десничарске АфД Армин-Паулус Хампел залагао се против наставка мисије, рекавши да је она од почетка била кршење међународног права и резолуције 1244. „Из тога је произашла такозвана фаилед стате, криминална држава којом владају криминалци. Трговина дрогом, људима, послови са оружјем, илегално прање новца – о томе читамо у вестима сваке међународне агенције.“

Он је, говорећи о идејама о разграничењу, закључио: „Косово није способно да преживи, пре или касније ће се прикључити Албанији. Дајмо Србији регионе у којима превасходно живе Срби како би у миру могли да живе међу својим сународницима.“

О кршењу међународног права говорио је и Александер Ној из Левице: „Нечувено је да се критика ове мисије увек изједначава са критиком Бундесвера. Не. Не ради се о војникињима и војницима који тамо служе. Ради се о доносиоцима политичких одлука који их инструментализују и шаљу тамо за интересе своје политике моћи.“

Посланик Зелених Мануел Зарацин је, подржавајући продужење мандата, подсетио на јачање тензија на Косову и недавна хапшења на северу Косова када је наводно било и размене ватре. „Када се то зна, Кфор је и даље елементарни фактор стабилности и заштите. Са тим је тамо сагласна велика већина становништва, укључујући и српску мањину у парламенту и Влади као и Влада Србије“, рекао је Зарацин.

Он је додао да Зелени нису задовољни начином на који је, без укључивања српске мањине у одлуку, формирана косовска војска, али је тај чин назвао „реакцијом на претње и агресивну реторику српске Владе“. Српски политичари са Косова су марионете, рекао је Зарацин, а сви они који дигну глас, бивају означени као издајници – између осталих Оливер Ивановић.

Најдужа мисија у историји

Учешће у јединицама Кфора је најдужа мисија у историји модерне немачке војске. До сада је њој служило 135.000 немачких војника. Живот је изгубило 27 војника – али не у борбама, већ у саобраћајним несрећама, незгодама са оружјем или самоубиствима.

Прошлог октобра је Бундесвер предао своју дугогодишњу базу у Призрену косовским властима и тамо треба да настане „иновациони парк“.

Дојче веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!