Економија

Цена горива за 7 дана скочила за 5 динара: Очекује се да ускоро поскупи још толико!

Нафтни деривати су за недељу дана поскупели за пет динара, а очекује се да ће и даље расти. Власници пумпи то правдају ниским водостајем и отежаним транспортом.

На пумпама у Србији гориво је само за недељу дана поскупело више од пет динара, а како Курир сазнаје, цена ће скочити за још пет динара по литру!

“Свака два дана гориво поскупи, само што један дан поскупи за динар, други дан за два, трећи за 50 пара. Први пут сам приметио поскупљење када је са 169 и нешто прешао 170 динара. Од тада је скочио на 175 динара. Чујем од пријатеља да је и плин поскупео”, каже возач П. Г. из Београда.

Власници пумпи за све криве низак водостај Дунава.

“Цене горива на пумпама формирају се на основу цена по којој је гориво купљено, а због ниског водостаја на Дунаву више ништа не може да се допреми бродовима на велико, већ само цистернама из Црне Горе и Бугарске. То повећава трошкове транспорта, који стално расту јер је превоз на мало цистернама потпуно неекономичан. Иако никоме не иде наруку да даље диже већ ионако високе цене, набавна цена горива је таква да оно не може бити јефтиније на пумпи. Не можемо очекивати да се нормализује цена горива на пумпама док год се не нормализује ниво Дунава, а то, према проценама, неће бити пре почетка новембра. Због тога, као и због скока цене сирове нафте, можемо очекивати да цена горива порасте још пет до шест динара по литру”, каже Небојша Атанацковић, један од власника АД “Нафта” и додаје да би једно од решења за обуздавање цена горива могло бити привремено смањење акциза.

Да се новчаницима власника четвороточкаша не пише добро, потврђује у и Срђан Кнежевић, власник “Кнез петрола”, који каже да поред ниског водостаја Дунава, на раст цена горива на пумпама утиче и повећана тражња.

“Дунавом не могу да плове барже које су товариле по 2.000 тона, већ само са товаром до 500 тона, па је на тржишту мања количина горива. Плус, ове године у октобру, због лепог времена и интензивних грађевинских и пољопривредних радова, потрошња горива је много већа него прошле године у овом периоду. Набавку радимо камионима, што повећава цену транспорта и до 50 одсто, што утиче на повећање цена на пумпама. Осим тога, очекује се да ће сирова нафта на европском тржишту до краја године, са садашњих 85 долара по барелу, ићи и до 100 долара.”

Аутор: Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!