Хелм

Ципрасов план Б – Москва

БРИСЕЛ је упозорио Атину да не сме да тражи од Москве помоћ и ниже цене руског гаса за грчка домаћинства, јер би тако нарушила политику ЕУ. Порука је упућена у тренутку док грчки министар енергетике Панајотис Лафазанис и председник парламента Танасис Петракос, с руским званичницима у Москви, разговарају о олакшицама грчком становништву и пољопривреди. Истовремено је премијер Алексис Ципрас, уочи посете Москви, планиране за идућу седмицу, поручио:

– Нећемо вратити западне санкције Русији, јер је то пут који не води нигде. Можемо имати сарадњу, која ће омогућити извоз грчких пољопривредних производа у Руску Федерацију – изјавио је Ципрас.

Атина је одавно поред плана “А” – договора са ЕУ, промовисала и свој план “Б” – окретање ка Москви и Пекингу. Али, немачки посланици у Европском парламенту Манфред Вебер и Херберт Ројл упозоравају да се “Ципрас упустио у опасну стратегију” и да би “онај ко се игра ватром и тражи подршку Русије, могао опећи прсте”.

Званичници у Москви су ставили до знања да би Русија могла одобрити Атини и финансијски кредит, али су посланици владајуће немачке странке у Европском парламенту, оцењујући да су грчки планови за реформе недовољно јасни, упозорили Ципраса да не сме да тражи помоћ Москве ако жели да добије даљу финансијску подршку ЕУ и ММФ.

ЦИПРАС: НЕЋЕМО КАПИТУЛИРАТИ

Атина неће бити способна да отплати своје огромне дугове, уколико их не реструктурира, а потребу за “препакивањем” признали су, по оцени премијера Ципраса, и финансијери из ЕУ и ММФ. Од домаће опозиције Ципрас је затражио да се придруже националним напорима да се оконча штедња: – Желимо поштен договор с кредиторима, али нећемо капитулирати – поручио је Ципрас.
Осим Немачке и америчка дипломатија слала је Ципрасовој влади упозорења да се не окреће Русији и да следи упутства Брисела. САД сматрају да би Грчка због спора са ЕУ могла, заједно са Турском, да постане сметња за спровођење кризне политике ЕУ и САД према Русији.

САД имају виталне интересе кроз НАТО стратегију у Грчкој и Турској и неће дати “зелено светло” ближем повезивању Атине, као ни Турске са Москвом, оцењују западни аналитичари. Ближе везе Грчке и Турске са Русијом слабе, наиме, јужно крило НАТО је у геостратешком надметању са Русијом на Медитерану на, Балкану и у црноморском басену.

Окретање Грчке ка Русији плаши Запад и претњом да би Москва у таквом односу снага “бушила” ЕУ. САД ће прво притискати Ципраса, а онда ће покушати да га “купе” да би одржали позицију на југу Европе и спречили продор Русије. Уколико ни то не успе, могућ је и политички преврат против Ципраса и његове владе, предвиђају аналитичари.

Ципрас је подсетио да је недавно, на ЕУ самиту у Бриселу, поставио питање: – Да ли нову безбедносну архитектуру у Европи видите са Русијом на супротној страни, или са Русијом у процесу дијалога и међусобног разумевања? Како ја схватам, нова европска безбедносна архитектура укључује Русију – закључује грчки премијер.

 

И. СТАНОЈЕВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. dobro ti vidis gde treba da je rusija u odnosima sa evropom,amerika jasi evropu a grca je jedna od mnogih kojima je evropa zgadila zivot naroda u zemlji, cene za neto baze neka plati nato i neka vrati vase dugove,naravno to nece ici ,okrenes se rusko kineskoj strani,briksu i odjebes evropu,das rusima baze i naravno prikljucis se pobedniku jer i ameri i evropa puca po svim savovima samo se to jos medijski zataskava

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!