Србија

Данас је и СПЦ дала “благослов” прогресивно издајничкој политици!

Државни и црквени врх и представници САНУ, на данас одржаном састанку у згради Председништва, позвали су чланице Унеска да захтев “Косова” и земаља које тај захтев подржавају одбију и одбаце, истакли да Србија неће признати независност “Косова” и да ће наставити пут ка чланству у ЕУ, уз одржавање и унапређење традиционално добрих односа са Русијом, Кином и другим земљама.

На данас одржаном састанку, коме су присуствовали председник Републике Србије Томислав Николић са саветницима, председник Владе Александар Вучић, председница Народне скупштине Маја Гојковић, потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, министри Небојша Стефановић, Братислав Гашић и Никола Селаковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, патријарх српски господин Иринеј са члановима Светог Синода СПЦ и председник и представници Српске академије наука и уметности, Владимир Костић, Максимовићдонети су и усаглашени следећи закључци:

1.Све институције и државни органи Републике Србије оштро се супротстављају пријему “Косова” у чланство Унеско и позивају чланице Извршног савета и Генералне конференције поменуте међународне организације да захтев “Косова” и земаља које тај захтев подржавају одбију и одбаце. Српске цркве и манастири на Косову и Метохији припадају баштини у власништву Српске православне цркве и Републике Србије, и свако отимање те баштине значило би недвосмислено угрожавање опстанка најзначајнијих религијских, културних и историјских споменика српског народа, али и европског и светског културног наслеђа на Косову и Метохији, али и српског становништва које и даље живи на том подручју.

2.Република Србија неће признати независност “Косова” и бориће се за очување националног, духовног и културног бића српског народа на Косову и Метохији. Истовремено, свесни тешке реалности на терену, а посебно због погледа у другачију и бољу будућност како за Србе, тако и за Албанце на Косову и Метохији, држава Србија, Српска православна црква и САНУ сматрају да је неопходно све проблеме решавати на миран начин и уз додатне напоре за успостављање бољих односа са Албанцима. Подршка стварању Заједнице српских општина као инструмента заштите колективних политичких, економских, културних и других права српског народа на Косову и Метохији биће један од приоритета државне политике у наредном периоду.

3.Српска држава наставиће свој пут ка чланству у Европској унији, уз одржавање и унапређење традиционално добрих односа са Русијом, Кином и другим земљама. Такође, дијалог у Бриселу између Београда и Приштине требало би да се настави, а српска Влада и њена делегација имају пуну слободу, у оквиру Устава Републике Србије, да доносе компромисна решења, којима би Срби и Албанци трасирали бољу сарадњу и заједнички живот у будућности.

4.Посебно је разматран положај Срба у целом региону, потврђена одговорност и посвећеност Србије добробити Срба изван Србије, и посебно је истакнута потреба још веће и значајније сарадње и конкретизације специјалних и паралелних веза које Република Српска има са Србијом, како на пољу, развоја економских односа и инфраструктурних пројеката тако и у сферама културе, уметности и спорта.

5.Сви органи и институције Републике Србије, у јеку мигрантске кризе и дестабилизације региона, препознају регионалну сарадњу, стварање бољих и виших облика заједништва и кооперације са другим земљама у региону као витални државни и национални интерес. Србија ће дати активан допринос томе да мир и економски просперитет у нашем региону постану главне теме, уместо политичких зађевица.

6.Сви присутни су се сагласили да је потребно да у друштву влада отворен, континуиран дијалог о кључним националним питањима, да не постоје табу теме и да је постојање различитости доказ српске толерантности, српске отворености и српске снаге.

7.По усаглашавању основних елемената политике коју морамо да водимо, потребно је постићи највиши степен акционе саборности и јединства у спровођењу политике око које су се сагласили највиши државни органи, Српске православне цркве и САНУ, саопштила је Служба за сарадњу с медијима председника Републике.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Nikoga ne treba da iznenadi izdajničko držanje većinskog dela Sinoda SPC, sve pore srpske nacije i društva su prožete izdajom, sebičlukom, moralnom bedom i duhovnim jadom. Sadašnji patrijarh je postavljan na to mesto a ne izabran, i verovatno je najgori u celokupnoj istoriji SPC-a, Bog će znati koji su pravi razlozi za to, ja mogu samo da pretpostavim da je materijalni momenat glavni razlog – duhovni, moralni, ljudski sigurno nije!
    Ima jedna poslovica, ako želiš da izgubiš veru u ljude druži se sa popovima, ja se nisam družio ali jamčim da je to gola istina!!!

  2. Da li si ikada udario glavom u zid i da ne mozes dalje..e..pa mi smo udarili glavom u taj zid i trazimo izlaz, a da smo umesto unjkavok Pavla imali Ovoga…mozda bi bilo drugacije….TI dzelatu vices …budimo ljudi….sekira je pala..i to po vratu coveka

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!