Европа

Данас је у Лондону поједен први „хамбургер из епрувете“

“Хамбургер је направљен од матичних ћелија краве, и нисмо уносили никакве измене. Да бисмо заиста успели у овоме, желели смо да има истоветан изглед, осећај и укус као када једете право месо”.

Први хамбургер направљен од меса добијеног у лабораторији из матичних ћелија краве представљен је данас у Лондону.

Иза овог хамбургера, у чију је производњу до сада уложено двеста педесет хиљада фунти, стоји екипа холандских научника са Универзитета у Мастрихту, предвођена професором Марком Постом. Осим поменуте суме новца, било је потребно шест недеља да се направи говеђе месо из лабораторије, а пљескавица од 142 грама садржи и презле, со, јаја у праху и шафран.

Хамбургер је направљен од матичних ћелија краве, и нисмо уносили никакве измене. Да бисмо заиста успели у овоме, желели смо да имао истоветан изглед, осећај и укус као када једете право месо”, казао је Пост пре званичне презентације хамбургера.

Непосредно пре почетка представљања, које осим медија путем интернета прате и бројни гледаоци широм света, саопштено је да је главни финансијер целог пројекта Сергеј Брин, један од оснивача Гугла. Он је пројекат подржао са 215.000 фунти.

Он додаје да је за производњу синтетичког меса потребно 99 одсто мање ресурса него за узгој правог меса, знатно мање воде (између 82 и 96 одсто), као и да се том приликом производи 78 до 95 одсто мање емисије зеленог гаса.

Краве су веома ‘неефикасне’, јер захтевају сто грама биљних протеина да би произвеле свега 15г животињских протеина. Због тога морамо да хранимо краве у великим количинама да бисмо ми уопште могли да се прехранимо”, казао је Посто у разговору за Гардијан, додајући да је производња “хамбургера из епрувете” много ефикаснија, а уз то не постоји ни потреба за убијањем крава.

Последња је тврдња уједно и разлог због којег је пројекат добио велику подршку организација за заштиту животиња. Тако се у званичном саопштењу ПЕТА-е наводи да ћемо ускоро заиста бити у могућности да једемо месо без гриже савести и моралних дилема око убиства животиња зарад људске прехране.

Према подацима светске Организације за храну и пољопривреду, до 2050. године јешћемо два пута више меса него сада.

 

Гардијан, Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!