Православље

Данас је Васкршњи понедељак и Ђурђевдан

БЕОГРАД – Српска православна црква и верници обележавају други дан Васкрса – Васкршњи понедељак, али и празник Светог Георгија познатији као Ђурђевдан.

Патријарх српски Иринеј служиће свету литургију у цркви Светог Георгија, а поводом освештавања новосаграђеног владичанског двора и храмовне славе Саборног храма Светог великомученика Георгија у Крушевцу.

Васкрсење Исуса Христа, хришћански празник над празницима који је основа новозаветне проповеди и вере у спасење слави се од времена првих апостола, а хришћани га славе три дана.

Прослава Васкрса почела је у недељу поноћним богослужењима у свим хришћанским црквама, а потом свечаним јутарњим литургијама на којима се уз молитву и читање Јеванђеља објављује највећа радост хришћанског света.

Прва молитва служи се пред затвореним вратима храмова која се отварају тачно у поноћ када се први пут после Дана жалости, Великог Петка и Велике Суботе, у знак радости Васкресења оглашавају прва звона.

Васкршње славље је за вернике крај Великог поста, а први мрсни залогаји су васкршња јаја која се, према древном обичају, фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове.

СПЦ и верници данас славе и Ђурђевдан, једну од најчешћих слава православних Срба.

Свети Ђорђе је историјска личност која је живела у време цара Диоклецијана, великог прогонитеља присталица, тада непризнате, хришћанске вере.

Према предању, он је већ у двадесетој години доспео до чина трибуна у служби цара Диоклецијана, који је у то време започео велики прогон хришћана.

Предање каже и да је млади трибун рекао цару да је хришћанин, чиме је започело његово страдање за веру.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!