Друштво

Ђаци у Србији траже да уче руски и кинески

БЕОГРАД – Одлука о почетку изградње деонице гасовода “Јужни ток” кроз Србију, нагло је повећала интересовање ђака за учење руског језика, а и долазак кинеских инвеститора утиче да све више ђака жели да изучава овај језик.

Руски језик раније није био популаран, али са најавом изградње “Јужног тока” интересовање је нагло порасло, нарочито у Војводни, рекла је Тањугу помоћница министра просвете Весна Фила, наводећи да “Министарство просвете мора брзо да одговори на те изазове”.

Она је објаснила да се позив страним инвеститорима да улажу у одређене регионе у Србији директно одражава на интересовање младих за језик земље из које долази инвестиција.

Када је у питању кинески језик, Фила је истакла да ће пилот пројекат учења овог језика у нашим школама, уведен прошле године, највероватније бити продужен до краја школске године, а након тога надлежни ће одлучити на који начин ће кинески ући у школе, да ли као изборни предмет.

“Управо се завршава вредновање пилот пројекта, у сарадњи са београдским Конфуције институтом и Институтом Ханбан из Пекинга”, рекла је Фила и подсетила да око 2.500 ђака у Србији сада учи кинески у 35 школа.

Трошкове за кинеске наставнке деле Кина и Србија, Кинези обезбеђују плате, дали су дидактички материјал, уџбенке, а Србија им плаћа смештај.

Основна идеја је да, уместо кинских наставника, наши синолози, који дипломирају на београдском Филолошком факултету, предају кинески.

“Видећемо колико имамо компетентних дипломираних наставника и да ли могу да преузму тај посао”, рекла је Фила.

Кинески се изучава у београдској Филолошкој гимназији, у Гимназији у Сремским Карловцима, у Деветој београдској гимназији ушао је у понуду изборних језика, као и на београдском Филолошком факултету.

Фила наводи да су наша деца талентована за језике. На међународним такмичењима постижу сјајне резултате, а недавно је једна група боравила у Кини и вратили су се са ласкавим признањаима о знању кинеског језика.

У школама у Србији нуди се седам страних језика – енглески, француски, немачки, руски, италијански, шпански, грчки и кинески као пилот пројекат.

Осим страних инвеститора, на избор језика утичу и медији, па је за време експанзије латино-америчких серија шпански био изузетно тражен.

Ипак и даље је највеће интересовање за енглески, јер око 90 одсто ђака у првом разреду почне да учи енглески. Од петог разреда уводи се и други страни језик, па деца уче француски, руски, немачки, зависно од региона и доласка инвеститора.

Тако у крагујевачким школама ђаци су све више окупирани италијанским језиком, због доласка “Фијата”. Италијански и шпански учи 3.000 до 4.000 ђака.

У Пироту, од пре две године фабрика “Тигар” ради са француском фирмом “Мишлен”, па је у тамошњим школама уведена двојезична настава, деца део градива уче на француском, део на српском језику, по нашим наставним плановима и програмима.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!