Економија

Добродошли у имагинаријум Вучићевог фићфирића Крстића!

Министар финансија Лазар Крстић изјавио је данас да су измене закона о пензијском систему неопходне, да је те измене требало донети још пре пет-шест година, када су, како је рекао, то радиле и друге земље.

“Србија је пропустила ту прилику и сада не треба да седимо скрштених руку”, рекао је Крстић Тањугу.

Он је указао да су те измене неопходне за одрживост пензијског система и јавних финансија уопште.

Говорећи о подизању старосне границе за жене за одлазак у пензију, Крстић је навео да је у већини земаља у западној Европи то 67 година.

У источној Европи је, каже он, минимум 65 година, док су остале земље, укључујући и Црну Гору, подигле старосну границу за одлазак жена у пензију на 67 година.

“Код нас жене живе три године дуже од мушкараца, а у пензију иду три године раније. Ипак, и код нас старосну границу не треба мењати нагло, већ постепено. Ми би до 2032. године требало да се прилагодимо новој стварности у којој живимо”, рекао је Крстић.

Нацрт поменутог закона, према његовим речима, предвиђа олакшице за одлазак у пензију жена које су и мајке.

“И то је пракса развијених земаља. Рецимо, Немачке. Иако наше јавне финансије нису у ситуацији да се пореде са западноевропским, то је пракса коју желелимо да усвојимо”, истакао је Крстић.

О бенефицираном радном стажу, министар финансија каже да су измене и допуне усмерене ка томе да се укине бенефиција за оне који то објективно не заслужују.

“Примера ради, секретарица у војсци или у полицији нема разлога да остварује право на бенефицирани радни стаж, уколико то не остварује секретарица која ради било где другде”, навео је он.

Пенали за превремени одлазак у пензију или, како је рекао, актуарски пенали су пракса у свим земљама западне и источне Европе, а предлог за Србију је око четири одсто месечно све док се не достигне услов за стицање пензије.

“То није потребно усвојити само зато што је стандард, већ и зато што се код нас нешто мање од трећине људи пензионисало, а да нису испуњавали услове”, рекао је Крстић.

Осврнувши се на препуцавања која прате најављене измене овог закона, Крстић је рекао да у источној Европи практично нема земље која у јеку светске економске кризе, од 2008. до 2012. године, није предузела овакве или сличне мере.

“На пример, у Републици Српској услов за пензионисање жена је био 60, а за мушкарце 65 година у 2008. години, а у 2012. је та граница изједначена на 65 година за жене и мушкарце”, навео је министар и додао да је исти случај са Хрватском.

Када је реч о Црној Гори, он је указао да је 2008. године граница за пензионисање жена била 60, а мушкараца 65 година, а да је данас она изједначена на 67 година за оба пола.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. dakle vlda diletanata i neznalica.ma dosta t diskriminacije koju pokrivaju sa 126 partijskih poslusnika ne poslanika jer narodni poslanik treba da razmislja svojom glavom a e kao partijski poslusnici glavama vodja stranaka i u sve u le cuda uvek najebe narod.odlazak u penziju treba vratiti na vreme odlaska Krkobabica u penziju i stvarno dosta t nazovi 126 poslusnika DISKRIMINACIJOM

  2. Narod je birao i kako je izabrao tako će mu i biti , naravno da mi ne prija sto je neko birao u moje ime kao većina ali i to je demokratska tekovina . Pa zato sada kad nas satiru kao naciju bar je demokratski …..” Skupilo se od zla oca i gore majke ” tako nekako kaze ona narodna ….

  3. E ,Karici , Karici -zajebaste nas …vi sada pravite ,,biznise ,, po Rusiji a ostaviste ove vase ..kadrove ovde …Bogoljube ,sto ne povede i ovog tvog ,,studenta ,,da ti kreira poslovnu politiku nego ga ostavi ovde da se mi zajebavamo sa njim !!!

  4. Dokle vise navodjenje primera Evrope kada treba da se udari narodu po dzepu, nigde jos ne videh da neko pominje tu istu Evropu kada se potegne pitanje plata i standarda?!

  5. Ништа за то, на власти су увек они несавршени и недовршени…

    Шта под владавином права подразумевају??? Дал мисле на демократско начело, начело у којем мањина и појединци владају већином и народом. АУТОРАТИВНИМ НАЧЕЛОМ И СИСТЕМОМ ВЛАДАВИНЕ И УПРАВЉАЊА. КАО ШТО СЕ ОГЛЕДАО У РОБОВЛАСНИЧКОМ ДРУШТВЕНОМ УРЕЂЕЊУ…

  6. Нацистичка ЕУ се опаметила, више на баца бомбе на народ, већ им доведе воћу и онда он спроводи геноцид, а највише над својим гласачима. И ТО СВЕ ДОБРОВОЉНО, јер његови гласачи као зомбирани њему приносе за жртву своју децу и животе њихове, говорећи како тако треба и није то ништа!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!