Блиски Исток

Драматичан суноврат турске валуте, Турска је пред економским колапсом!

Драматичан распад вредности турске лире заједно са жестоким темпом инфлације јесу весници претећег слома, пише немачка штампа.

Како наводе, Турска се политички, под председником Ердоганом, претворила у исламску аутократију.

Турска лира надаље драматично губи вредност након што је амерички председник Доналд Трамп најавио да ће удвостручити казнене царине на турски челик и алуминијум. Лира је моментално у односу на долар ослабила за 19 одсто, па сада долар вреди 6,62 лире.

Вашингтон тражи пуштање пастора Енрдјуа Брансона и других америчких држављана из турских затвора. Брансон је оптужен за блискост са Фетулахом Гуленом чији покрет је у Турској означен организатором пропалог пуча пре две године.

Турска валута је од јануара изгубила трећину вредности у односу на евро због хроничних сукоба режима у Анкари са Западом и несигурности коју осећа економија. “Мењајте евро, мењајте долар и злато из сламарица за лире у нашим банкама. Ово је национална борба”, позвао је председник Ердоган, поново називајући распад лире “привредним ратом” за који криви Запад.

“Турска бауља понором”, пише о стању економије “Ноје оснабрикер цајтунг”. “Политички се земља под председником Ердоганом претворила у исламску аутократију. Привредно иде стреловито надоле. Драматични распад вредности турске лире заједно са жестоким темпом инфлације јесу весници претећег слома. Многе задужене фирме и приватна домаћинства би пре или касније могли да имају проблема да плаћају обавезе. Онда ће пући кредитни мехур”.

Лист пише да би Ердоган још увек могао да спречи колапс, али само радикалном променом курса. “Морао би да се опрости од своје антизападне политике као и економске политике засноване на гомилању дугова. Она је донела мегаломанске грађевине, али није одрживи раст”.

Конзервативни “Велт” пише да Ердогану није остало ништа друго него да “дозива Алаха како би бранио своју несносну економску политику”. “Ову неприлику би ЕУ требало да искористи нудећи нове разговоре, али и да појача притисак. Земљи треба темељно санирање, слободна Централна банка, независно правосуђе, спољна политика боље координисана са партнерима из НАТО”.

“ЕУ не може себи да приушти да дигне руке од Турске. Превише је важан стратешки положај ове чланице НАТО и превише је значајан избеглички дил. Ако земља буде морала да прогласи банкрот, становништво чекају тешке године. Ту ни свемоћни неће моћи да помогне”, закључује “Велт”.

Више листова подсећа на могући домино-ефекат по Европу. “Од монетарне слабости брзо би могла да настане банкарска криза. То би погодило шпанске, француске, италијанске и немачке банке. Ако дође до слома, погођено би било 6.500 немачких фирми које раде у Турској”.

б92.нет

фото: ЕПА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!