Економија

Дугови затворили радње

РЕД у плаћању требало би да се заведе током наредне године. Министарство финансија и привреде најављује да ће ускоро усвојити закон којим ће обавезивати и јавни и приватни сектор да набавке плаћају у року од 60 дана. Многе фирме, међутим, овај пропис нису дочекале. У односу на 2009. годину, у Србији данас послује 5.593 предузећа и око 7.000 радњи мање. Већина је окачила „катанац“ управо због ненаплаћених потраживања.

Пре четири године, током 2008, број новооснованих предузећа био је чак за 8.180 већи од угашених. За исто толико се увећао и број предузетника. Од 2010. године, међутим, више је фирми и радњи који напуштају привреду Србије, него оних који у њу улазе. Истовремено, из месеца у месец расте и дуг јавног према приватном сектору. Према последњим подацима, достигао је 110 милијарди динара.

ТРОШАК ДРЖАВЕ 
ДА би одржала ликвидност, предузећа у Србији су само током последњих месец и по дана узела кредите вредне чак 668 милион евра. Толико новца су пословне банке одобриле кроз програм субвецинисаних зајмова, а субвеционисање каматне стопе државу ове године кошта 1,3 милијарде динара. Више од четвртине узетих кредита, 28 одсто, искоришћено је за рефинансирање старих обавеза. На извозне послове је, с друге стране, отишло свега 12 одсто позајмица. Остатак су нови пласмани за ликвидност.

 – Влада је прошле године усвојила Уредбу којом је обавезала државни сектор да редовно плаћа, али не и јавна предузећа – каже Драгољуб Рајић из Уније послодаваца. – Сада само локална јавна предузећа дугују око 60 милијарди динара. Нараво, има ту и старих обавеза. То је извор неликвидности многих фирми у Србији. Држава субвенционише кредите за ликвидност, али је можда тај новац могла да искористи за враћање дугова. Овако су они остали.

Бескрајни рокови плаћања привредницима су годинама први на списку проблема са којима се сусрећу у пословању. У анкетама Уније послодаваца, из 2010. и 2011. године, чак трећина власника их је навела као убедљиво највећи проблем. Код четвртине они су били на другом месту.

– То показује да је свака друга фирма имала проблема са наплатом дуга – додаје Рајић. – Ове године ће бити још теже, јер почиње значајно да се осећа пад тражње. Доскоро је био проблем наплатити, али је било посла. Сада је и посла све мање. Ограничење рокова на 60 дана и плаћање пореза на додату вредност по наплати могли би да ублаже ситуацију. Предузеће у Србији тренутно на зарађени новац чека, у просеку, 135 дана. У грађевинарству рокови иду и до 185 дана.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!