Економија

ДУЖНИЧКО РОПСТВО: На дугове нам данас оде 40% буџета а за две године ће ићи преко 65%

Београд — Бивши гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић поручио је да су трендови у Србији забрињавајући и да земља има озбиљне проблеме.

Шошкић је на 14. Економском форуму који се одржава у Београду то илустровао податком да је у овој години за отплату дугова потрошено 39,1 одсто буџета.

Овај професор Економског факултета у Београду је навео да је дефицит буџета у 2008. години износио 1,9 одсто БДП-а, док је према проценама НБС-а за први квартал ове године дефицит нарастао на 8,6 одсто БДП-а.

Укупан јавни дуг у односу на БДП у 2008. износио је, како је рекао, 48,2 одсто, док је у овој години достигао 65,1 одсто и то са тенденцијом раста.

Он је додао да Србија и даље нема сагласност са ММФ-ом, нити је успостављен аранжман из предосторжности о коме је било речи.

Представник ММФ-а у Србији Даехаенг Ким изјавио је данас да је дефицит од око 10 одсто БДП-а у Србији виши него у другим земљама што доводи у питање дугорочну одрживост платног биланса.

Ким је рекао да је од 2008.године до сада удео јавног дуга у БДП-у порастао са 30 на 65 одсто, док је у истом периоду просечна инфлација у Србији износила осам одсто што је више него у региону.

Ким је прецизирао да је први корак да привреда поврати макроекономску стабилност да спровде уштеде.

“Привреда не може да има одрживост захваљујући фискалним подстицајима, а документ Европске централне банке из прошле године је потврдио да привреда тако не може да изађе из кризе”, рекао је Ким и нагласио да фискална политика мора да изазива поверење грађана.

Према његовим речима, за стабилан оквир мора да постоји и шира монетарна политика која ће бити опрезна, али у стању да издржи све ударе.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!