Фељтон

Еколошка катастрофа на истоку Србије (5): Раде, а крв им цури из носа

Што због страха, а што због корумпираности, пред еколошком катастрофом у Неготину и околини сви затварају очи и ћуте. “Вести” настављају да објављују доказе с терена и разговоре с релевантним саговорницима који су спремни да све своје тврдње детаљно аргументују на суду.

Некада понос Титове Југославије, ИХП Прахово је деведесетих доживео судбину већине државних фирми. Од некадашњег гиганта који је запошљавао 4.500 радника, фабрика је до 2000. таворила, а онда су неки нови “стручњаци” на сваки начин покушали да је приватизују.

“Шарена лажа”

Пробали су разни, да би 2012. године ИХП купила Елиxир Гроуп, која тврди да је до данас урађено толико тога да би им и странци позавидели. Док Елиxир истиче да је једна од највећих инвестиција изградња нове депоније по свим европским стандардима, да су улагали у постројења и заштиту запослених, један од бивших радника за “Вести” тврди да је већи део тога “шарена лажа” која пролази зато што се овом темом до сада нико није озбиљно бавио у Србији, а при том, тренутна ситуација одговара свима “у ланцу”.

Радиоактивни “соц” на све стране

– Најсмешније је како се вади фосфогипс из пресе у погону ТПП која пречишћава стаклену воду. На Западу се за тај “соц” користе специјални контејнери, а овде се превози тракторима који су при том бушни као сито, па се тај “соц”, иначе са највише радиоактивности у себи, просипа дуж трасе где се одлаже, а одлажу га негде иза фабрике, мали број људи зна где тачно – тврди саговорник “Вести”.

Овај бивши радник је спреман да пред истражним органима исприча како од заштите радника и животне средине – нема апсолутно ништа. Он је до пре само неколико месеци био запослен у фабрици Елиxир у којој рад описује као хорор.

Пошто је инсистирао да се његов идентитет у потпуности заштити, делове приче који суштински немају везе с чињеницама које ће изнети, променили смо тако да га не би откриле.

 

– Док сам радио у фабрици, нагледао сам се онога од чега се људима диже коса на глави. У погону за монокалцијум фосфат (адитив за тов свиња и говеда) према прописима би, док машине раде, требало да буде највише два до три процента прашине, али тог праха има толико да се радници међу собом неки пут не виде. Запослени у том постројењу наизглед поштују све мере заштите на раду, носе маске, али послодавац им је купио најјефтиније, једнократне, које се брзо зачепе, па нема сврхе да их стављају. Својим очима сам гледао како тим људима током смене или после ње почиње да цури крв из носа као последица удисања те прашине. Када сам то први пут видео, један од пословођа ми је рекао да се не узбуђујем јер је то нормално, капилари пуцају од великог процента сумпорне киселине у ваздуху. Док сам радио, сваки дан би некоме текла крв из носа – прича овај бивши радник Елиxир-а.

Он наводи да је спреман пред било којим истражним органом или судом да именом и презименом наброји људе који су радили и поред тога што су имали крварење из носа.

Не брини, немаш децу

Саговорник “Вести” је Елиxир напустио када је, како каже, кап прелила чашу. Од групе запослених у којој је био затражено је да веома отрован, контаминирани ванадијум пероксид препакују у џакове и одложе на друго место.
– Од све заштитне опреме, непропусних скафандера и сличног, добили смо молерске комбинезоне који се поцепају и на најмањи покрет. Када сам им скренуо пажњу да је то што раде је мимо свих закона и прописа један од њих ми је кроз шалу рекао: “Шта се буниш, немаш још децу?” Ту сам схватио да ми је доста – закључује овај бивши радник Елиxир-а.

Манипулације са инспекцијама

– Као и многи други који су и даље тамо запослени и ја сам радио зато што нисам имао избора. Неготин је мртав крај. Да бисте се запослили у Хидроелектрани Ђердап треба вам дебела веза или дебео новчаник. Остаје или да одете у иностранство или се запослите у фабрици Елиxир
– прича овај бивши радник.

Тврди и да је постројење где људима цури крв из носа дозволу за рад, али и кредитни подстицај добило на сумњив начин.

– Приче о европским стандардима у Елиxир-у су за малу децу. Када је нека делегација требало да фабрици одобри кредит речено нам је да прекинемо рад. Све машине су опране, постављене су чак и жардињере с цвећем, а нас који смо имали поцепана радна одела су склонили као мишеве. Слично је било и када им је давана дозвола – атест за производњу здраве хране – прича саговорник “Вести”

О томе шта се заиста ради у Елиxиру и колико то утиче не само на здравље радника, већ и животно окружење, па и животе мештана, “Вести” су информације добиле од још неких бивших и садашњих радника ове фабрике. И док челници фабрике Елиxир оштро демантују све те наводе, тврдећи како се све ради у складу са законом, нудећи резултате бројних истраживања, следе запањујући подаци оних људи који су, како тврде, и лично учествовали у манипулацијама са бројним инспекцијама које су долазиле да би очитале количину штетних материја које се испуштају у ваздух, воду и земљу.

Сутра – Еколошка катастрофа на истоку Србије (6): Отров се просипа у Дунав?!

Ђ. Баровић – Вести

фото: В. Секулић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!