Економија

ЕПС мора да увози струју

Београд — Електропривреда Србије ће ове године морати да увози струју да би обезбедила редовно снабдевање, рекли су за Бету у државној електроенергетској компанији.

У ЕПС-у кажу да производња струје опада због вишемесечне суше, али не могу да кажу колико ће електричне енергије морати да се увезе.

Од почетка године производња проточних хидроелекрана је мања за око 10 одсто, а ниво воде у акумулацијама је испод очекиваног.

Потребна је велика количина кише да би се побољшало стање, али и уколико се хидрологија нормализује ЕПС неће моћи да до краја године произведе довољно струје за домаће тржиште, те ће морати да је увезе, кажу у ЕПС. 

Хидроелекране чине 34 одсто укупног електроенергетског потенцијала ЕПС. Укупна снага 50 агрегата 16 хидроелектрана је 2.835 мегавата. 

У 2011. години у хидроелектранама ЕПС произведено је 9.180 гигават сати струје што је 22 одсто од укупне производње ЕПС (41.284 гигават
сати). 

Снага осам термоелектрана ЕПС на лигнит са 25 блокова је 5.171 мегават (МW). 

Пошто се на Балкану 25 одсто енергије производи у хидроелектранама, енергетски портал Платс каже да Југоисточној Европи прети криза у снабдевању струјом због готово двогодишњег сушног периода. 

Енергетска компанија ЕФТ навела је да је производња хидроелектрана у региону од октобра 2011. до марта 2012. била најмања за 15 година –
11 милиона магават-сати струје што је 56 одсто испод просека. 

Аналитичари су сложни у процени да ће се земље Балкана суочити са потенцијално озбиљним проблемом у обезбеђивању довољно енергије за
зимску сезону грејања уколико не буде веће кише у последњем кварталу. 

Снабдевање ће у том случају готово искључиво зависити од поузданости рада великих термоелектрана.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!