Србија

ЕУ повлачи већи део Еулекса са Косова и Метохије

Брисел – Европска унија планира да средином јуна драстично смањи мисију Еулекса на Косову, под образложењем да је Приштина способна да сама брине о многим сегментима у областим правосуђа, сазнаје „Политика” од дипломатских извора у институцијама ЕУ у Бриселу.

Према речима „Политикиног” извора у Европској служби за спољне односе, висока представница ЕУ за спољне односе и безбедносну политику Кетрин Ештон и њен тим разматрају могућност да Еулекс више не буде надлежан за покретање истрага, кривично гоњење и доношење пресуда које се тичу ратних злочина, тероризма, организованог криминала, корупције на високом нивоу, приватизације, као и у имовинским и свим осталим осетљивим предметима. Ову улогу, коју је сада спроводи извршни сектор Еулекса, од 15. јуна би могле да преузму локалне косовске власти под контролом Приштине, али део надлежности вероватно би задржале и локалне власти на северу Косова.

Према овом веома извесном сценарију, Еулекс, који сада броји 2.250 међународних али и локалних чланова особља, свео би се на малу мисију чија би улога била да надгледа, подучава и саветује локалну полицију, правосуђе и царину, што и сада чини у оквиру свог Сектора за јачање. „Политикин” извор наводи да би потом ова смањена мисија имала мандат до средине 2016. када би највероватније била угашена.

Портпаролка високе представнице Маја Коцијанчич није желела да спекулише да ли ће бити смањен мандат Еулекса, али је истакла да је у току „стратешка процена” његове мисије и учинка.

„Могу само да кажем да тече процена рада Еулекса и његове мисија и да ће та процена трајати још око два месеца”, каже за „Политику” Коцијанчичева.

Иако званично нико не жели да потврди да ће Еулекс сигурно бити драстично смањен, незванично дипломате наводе да ће се то догодити а да се као разлог за то наводи да „мисија Еулекса више није толико потребна јер је утврђен напредак администрације Косова којој предстоји процес европских интеграција”. Актуелни мандат Еулекса траје до 14. јуна 2014. и до тада је неопходно да Савет министара ЕУ једногласно одлучи о њеној судбини. Препреку овом сценарију могле би да направе земље чланице ЕУ које сматрају да Косово још није постигло довољне стандарде да самостално организује полицију и правосуђе. Међутим, верује се да ће баронеса Ештон ипак успети да убеди представнике „двадесетосморице” у план о редуковању Еулекса.

Како се процењује у бриселски дипломатским круговима, драстично смањење мисије Еулекса би на известан начин представљало својеврсни поклон Ештонове косовском премијеру Хашију Тачију за кооперативност у дијалогу Београд–Приштина,будући да у косовској јавности Тачи одавно тражи одлазак Еулекса са Косова. Драстично смањење ове мисије ЕУ у јуну, само неколико месеци пред очекиване парламентарне изборе, дало би актуелном косовском премијеру „ветар у леђа” у предизборној кампањи јер би могао да тврди да је то доказ још веће независности Косова.

Да он то није препустио случају сведочи и јака дипломатска офанзива дипломата са Косова који у Бриселу лобирају за смањење мисије Еулекса. У таквој једној акцији прошле недеље у Бриселу је био и заменик косовског премијера и министар правде Хајредин Кучи, који је осим учешћа у Структурираном дијалогу о владавини права на Косову имао и низ састанака са представницима држава чланица ЕУ, чији глас је неопходан за смањење мисије Еулекса. Од Косова је том приликом затражено да до краја априла припрему свеобухватну стратегију у владавини права и акциони план. Управо доношењем тих докумената Приштина намерава да користи као аргументе зашто јој није неопходно извршно присуство Еулекса у полицији и правосуђу.

 
Ненад Радичевић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!