Европа

Европска комисија упозорава Вучића да престане са цензуром и гушењем слободе медија у Србији!

Европска комисија је данас саопштила да “има на уму” размену порука између Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и Владе Србије о цензури у медијима и указала да ће “веома, веома велику пажњу посветити питању слободе медија и изражавања у поступку и преговорима о чланству” које Србија води са ЕУ.

То је у Бриселу изјавио Петер Стано, портпарол европског комесара Штефана Филеа, и истакао да ће један од партнера у том процесу бити ОЕБС.

Стано је нагласио да је “став Европске комисије да су слобода медија и изражавања веома важна, кључна начела у процесу за улазак у чланство(ЕУ)” и “морају бити поштована”, посебно у преговорима о поглављима о темељним слободама, владавини права и медијима.

Европска комисија ће “много пажње посветити том питању на многим нивоима, с многим партнерима, а међу њима и са ОЕБС-ом”, рекао је Стано на питање новинара о томе да ли извршно тело ЕУ сматра да има доказа за тврдњу ОЕБС-а о цензури у медијима у Србији.

Портпарол европског комесара за проширење је рекао да Европска комисија “жели да поздрави исказану преданост Владе Србије примени медијске стратегије, усвајању закона о јавном информисању и медијима, јавној радио и тв дифузији и електронским комуникацијама”.

Стано је подсетио да је данас тачно годину дана од како је Европска комисија у Бриселу приредила велики скуп о слободи медија на Балкану, на којем је комесар Филе нагласио: “Ако желите да се уверите какво је стање демократије у некој земљи, погледајте каква је слобода медија и видећете праву слику”.

Филеов представник за штампу је нагласио да је Комисија “примила на знање” опаске ОЕБС-а о цензури у Србији, и рекао да Европска комисија, заједно с Владом Србије, ОЕБС, омбудсманом, с повереником за приступ јавним информацијама и цивилним друштвом прати стање слободе медија и изражавања.

“Ми се тим питањем бавимо и у оквиру редовног политичког дијалога с Владом (Србије), а пошто Србија преговара о чланству с ЕУ, то ћемо разматрати и у специфичним поглављима 23 о правосуђу и темељним правима, као и поглављу 10 о информативном друштву и медијима”, навео је Стано.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!