Србија

Европска унија унапређује живот Цигана у Србији

Београд — Мајкл Давенпорт уручио је представницима 20 локалних самуправа кључеве возила намењених мобилним тимовима, задуженим за унапређење живота Рома у Србији.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт је, на церемонији испред Палате Србија, оценио да та донација представља “мали али видљив” резултат заједничких напора Европске комисије и Србије на побољшању квалитета живота припадника ромске заједнице.

“Свесни смо дисбаланса између расположивих ресурса и онога што треба урадити на интеграцији Рома. Мобилни тимови представљају савршен пример ефикасног коришћења ограничених ресурса у процесу инклузије припадника те заједнице”, казао је Девенпорт.

Према његовим речима, локалне самоуправе које учествују у пројекту интеграције Рома, ангажоване се и на унапређивању запошљавања, образовања и услова становања припадника ромске заједнице.

“Потребна је јача координација на националном нивоу како би средства која се улажу у интеграцију Рома, имала трајне ефекте. У цео пројекат, који мора имати надзорне механизме од поверења, треба укључити и цивилни сектор док државни органи морају радити на сузбијању свих облика дискриминације различитих мањинских група”, казао је Девенпорт.

eu-cigani

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић оценила је да активности на интеграцији Рома нису мотивисане само приближавањем Србије ЕУ већ и потребом да сви грађани буду интегрисани у “функционалну целину”.

“Роми, као најосетљивија мањинска група кад је реч о социјалном статусу, морају на прави начин да схвате да држава, у тешким временима, издваја значајна средства за њихове потребе. Инклузија никад није једностран процес тако да и они који се интегришу, морају показати добру вољу да користе бенефите који им се пружају”, рекла је Јоксимовић.

Директорка владине Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић оценила је да су мобилни тимови за инклузију Рома, постигли значајне резултате у претходном периоду.

“До јуна 2014. године, уписали су 509 ромске деце у предшколске установе, покренули су 230 административних и судских процедура за уписивање Рома у матичне књиге. У 20 локалних самуправа извршено је мапирање 101 ромског насеља, а 500 ромских ученика и студената, добиће финансијску подршку државе за завршетак образовања”, казала је Пауновићева.

Председник Националног савета ромске националне мањине Витомир Михајловић истакао је да је једна од битних карактеристика пројекта, чињеница да у његовој реализацији учествује велики број Рома.

“Свесни смо да се бројни проблеми који оптерећује припаднике ромске заједнице, не могу решити током само једне деценије. У сарадњи са владом Србије и међународним организацијама, покренули смо велики број пројеката у чијој реализацији учествују и Роми, доказујући тиме да су прави партнер у заједничкимактивностима”, рекао је Михајловић.

Пројекат “Овде смо заједно-европска подршка за инклузију Рома”, финансиран је средствима Европске уније, а спроводи га Мисија ОЕБС-а у Србији у координацији са владином Канцеларијом за људска и мањинска права.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!