Европа

Европски парламент пред жестоком идеолошком прекомпозицијом

БЕРЛИН – Према истраживању које је спровела Фондација Конрад Аденауер (КАС), Европска народна партија и Социјалисти и демократе остаће две највеће групе у Европском парламенту након избора 2019, али са смањеним бројем места. Због раста и деснице и левице, велика коалиција ове две снаге више неће бити довољна, те ће морати да им се придруже и либерали.

У периоду септембар-октобар, показује истраживање, у 12 од 28 чланица ЕУ (рачунајући Уједињено Краљевство) најјача политичка партија припадала је Европској народној партији (ЕПП).

У истом периоду, у седам држава најјача партија долази из редова Партије европских социјалиста (ПЕС), у три из Савеза либерала и демократа за Европу (АЛДЕ), а у Белгији је снага ове две групације изједначена.

У три државе (Уједињеном Краљевству, Мађарској и Пољској) најјаче су партије које КАС одређује као евроскептичне конзервативне, док у једној чланици, Италији, предност имају десни популисти.

Релативни успех ЕПП-а, наводи КАС, може се објаснити, са једне стране, слабошћу социјалистичких партија, и са друге, партијском фрагментацијом у многим државама.

Пројекције резултата на изборима за Европски парламент 2019. говоре да ће ЕПП, која тренутно има 29% места у Европском парламенту, благо назадовати и завршити са између 24,8% и 27,2%. Ипак, задржаће позицију водеће паневропске партије, са око 185 од 750 места.

Партија европских социјалиста, са друге стране, доживеће озбиљније губитке и са 25% места спашће на 19,3%, показују пројекције. Разлог за то, између осталог, биће немогућности британске Лабуристичке партије да учествује на даљим изборима (Конзервативна партија није члан Европске народне партије, већ Европских конзервативаца и реформиста).

Најзначајнији догађај, ипак, биће раст група Уједињена европска левица-Нордијска залена левица (ГУЕ-НГЛ) и њихових идеолошких супарника, Европе нација и слободе (ЕНФ), којој припадају француски Национални збор, Слободарска партија Аустрије, италијанска Лига и друге. Са око 11% места, ове две групе ће скочити на преко 20%, а заједно са Европским конзервативцима и реформистима, чија ће окосница постати пољска Партија права и правде, имаће укупно 29%, предвиђа КАС.

Ово значи да досадашња велика коалиција ЕПП-ПЕС неће бити довољна, већ ће три „умерене“ опције – конзервативци, социјалисти и либерали, морати да се удруже како би обезбедили већину.

Што се тиче састава парламентарних група, КАС предвиђа више могућих сценарија. Оно што у овом тренутку привлачи највише пажње јесте да ли ће АЛДЕ и француски председник Емануел Макрон удружити снаге или остати подељени. У првом случају могуће је да нова група стигне и до 114 посланика, наспрам тренутних АЛДЕ-ових 68.

Исто тако је још увек нејасно која ће група постати тачка окупљања партија деснице – Европа нација и слободе или Европски конзервативци и реформисти. У зависности од исхода, и једна и друга би могле да удвоструче чланство, поготово ако се узме у обзир да ће се група Европа за слободу и директну демократију, у којој се налазе Партија за независност Уједињеног Краљевства (УКИП), Алтернатива за Немачку (АфД) и Покрет пет звездица, вероватно распасти након Брегзита.

Такође се поставља питање да ли ће Сириза грчког премијера Алексиса Ципраса придружити, како се спекулише, Социјалистима и демократама или остати део ГУЕ-НГЛ. С обзиром да се ради о релативно малом броју посланика, ни разлика неће бити значајна.

Европски западни Балкан

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!