Србија

Газде радницима отимају и минималац!

ПОСЛОДАВЦИ у Србији све чешђе траже од својих запослених да им врате део зараде, чак и од минминалне, која у нашој земљи износи око 21.000 динара?! Пошто по закону није могуће исплаћивати плату мању од минималца, многим радницима се званично исплаћује минимум, уз обавезу да запослени, затим, фирми врати у кешу, најчешђе од 5.000 до 6.000 динара.

Ово се, како “Новости” сазнају, најчешће дешава у малим и средњим предузећима која се баве индустријом и трговином. Према речима Ивице Цветановића, председника Конфедерације слободних синдиката (КСС), у овај синдикат све чешђе стижу такве пријаве, па су поступци у току.

– Новокомпоновани послодавци немају социјалну културу и веома су окрутни према својим радницима. Често не дефинишу у уговорима ни радно време запосленом, па се дешава да за тако мизерну плату они раде од јутра до сутра – упозорава Цветановић.

Према речима нашег саговорника, лоше стање на српском тржишту рада и велика понуда радне снаге утиче на људе да пристају и на овакве уцене својих послодаваца.

– Неопходно је да утврдимо стратешку политику запошљавања и да утичемо на послодавце кроз удружења и привредне коморе – каже Цветановић. – Да видимо ко и како запошљава људе. Сведоци смо да у таквом окружењу радници не могу ни да оснују синдикат који ће се борити за њихова права.

За Цветановића је важна и едукација послодаваца. Данашњи власници фирми руководе се само стицањем што већег профита, а о правима радника и не размишљају. Зато се дешава да људи раде и за мање од најниже гарантоване суме.

У Асоцијацији слободних и независних синдиката Србије кажу да се о овом проблему увелико прича у Србији, али да нико “нема петљу” да ово питање стави на дневни ред. По њима, најпре би морао да реагује радник који је у таквој ситуацији, али се он због страха од губитка посла не обраћа ни синдикату, а ни надлежним институцијама.

БРОЈКЕ
* 2.000.000 динара највећа казна за правна лица која не исплаћују минималац
* 500.000 динара је санкција за предузетнике ако не исплате минималну зараду
– Према нашим информацијама, овакве ствари дешавају се углавном у агенцијама које се баве лизингом радника – указује Ранка Савић, председница АСНС. – Ту се власник агенције договори са послодавцем за зараду од, рецимо, 25.000 динара и то пролази кроз папире. Када радник добије плату, он у кешу и на руке врати 5.000 динара. Нема никаквог доказа да је то урађено, па самим тим они су у немогућности да се било коме жале.

Такве фирме су, по речима Ранке Савић, све популарније у Србији, а забрињавајуће је што са њима све чешће, како каже, сарађују директори јавних предузећа. Примера ради, у неким великим системима су постојали радници који су радили као обезбеђење или спремачице, али су проглашени технолошким вишком, па се за исти посао сада ангажују агенције, које послују по овом принципу.

– Није немогуће доказати овај вид преваре од стране послодаваца. Нажалост, наши људи чувају и такав посао – каже Савић.

У Инспекторату за рад наглашавају да је једно од основних права запослених које произлази из рада, право на зараду и да је прописано да је послодавац дужан да је исплати запосленом у складу са законом, општим актом и уговором о раду. Прописани су и рокови за исплату, и то најкасније до краја текућег за претходни месец. Исто важи и за достављање обрачуна. Сведоци смо, међутим, да мало фирми у Србији то поштује.
– Уколико се деси да послодавац није запосленом доставио обрачун неисплаћене зараде, односно накнаде зараде, он се може захтевом обратити инспекцији рада која ће после надзора послодавца и на основу утврђеног чињеничног стања наложити да се поступи по закону – каже Бојан Јоцић, директор Инспектората за рад.

Овакве ситуације, тврди Јоцић, нису у надлежности инспектора рада и они не могу да утичу на оне који део новца дају на руке, а део преко рачуна, као и у случајевима када запослени по исплаћеној уговореној заради враћа послодавцу одређени новчани износ на руке. Такве пријаве прослеђују се надлежним органима.

КОНТРОЛА

* ИСПЛАТУ зарада контролишу инспектори рада, како по службеној дужности тако и по пријавама запослених.
* ЗАКОНОМ о доприносима за обавезно социјално осигурање прописано је да контролу обрачуна и уплате пореза и доприноса, у складу са прописима који уређују порески поступак и пореску администрацију, ради Пореска управа.
* ИСТИМ законом утврђено је да нико не може бити ослобођен обавезе обрачунавања и плаћања доприноса.

ПОТПИСУЈУ БЛАНКО ОТКАЗ

ДОКЛЕ иде безобзирност послодаваца у Србији говори и чињеница да многи приликом потписивања уговора о раду истовремено потписују и бланко отказ. Ивица Цветановић, председник КСС, каже да то омогућава послодавцу да отпусти радника кад год му се прохте, а да он нема никакву могућност “одбране”. Наиме, званично се оваква ситуација зове споразумни раскид радног односа.

САМО ПРЕКРШАЈНА ПРИЈАВА

УКОЛИКО послодавац није исплатио зараду, односно минималну зараду, накнаду зараде, трошкове или друга примања или уколико није запосленом доставио обрачун зараде, неће имати превише проблема. Наиме, против таквих послодаваца се у складу са одредбама закона о раду подносе прекршајне пријаве

 

Ј. Ж. Скендерија, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ma nisu oni bezobrazni. Odakle vam takva besmislica? Evo, ja da sam neciji poslodavac i da radnici mi cute ja bih to shvatio kao njihovo odobravanje a ne kao nuznu potrebu. Nisu poslodavci krivi, kriv je narod sto cuti takvom olosu. Kriv je sto nece da se ujedini i izadje na ulice pa da pokaze svu svoju silu i moc. I tako, dok mi sedimo za kompom i prepiremo se da li je kriv SNS ili DS, Amerika ili Rusija, istok ili zapad, Partizani ili Cetnici, doticna gospoda ce zadovoljno trljati svoje rucice i ziveti na nas racun i na racun buducih generacija koje su sve vise i vise zatupljene drustvenim statusima i modnim krikovima.

    1. A kako da se buni moja zena sa koleginicom kada su samo njih dve zaposlene kod Kineza a 5-6 Kineza je u butiku??? Kako njih dve da se pobune protiv njih 5-6???

      1. Nele brate, care, kralju. To sto su tvoja zena i njena koleginica u manjini, ne znaci da je ostatak Srbije u manjini. Realno receno, tvoja zena i njena koleginica da izadju same i da nose transparente ne bi nista mogle uciniti. Stavise bile bi odraz podsmeha i podrugivanja. Jer narod u Srbiji nije narod, vec stoka iz tog razloga sto takve ljude ne bi gledali kao heroje, vec kao pacenike i komedijase. A ako mislis da ja gresim eto ti Fejsbuk kao dokaz gde se utrkivaju ko ce biti veca budala za par lajkova.

  2. To je klasicno pranje para.Nema drzave da podrzi zakon.Radnik vraca taj nazovi visak gazdi i cuti jer nema posla.Da je drzava jaka,lepo prijavi poslodavca i on u zabelu na deset godina a firma drzavi.
    Drzava nema zakon o radu u privatnom sektoru.Oni kao da posluju na Marsu a ne u Srbiji.Kakva je to drzava kad neka unija poslodavaca odredjuje minimalni licni dohodak u drzavi.Kad jednom neki hrabri bude izasao i rekao,od danas ovako ko nece kapija,plata ovolika u drzavni kasu ovoliko.Onda ce se znati ko je poslodavac,ovako im idu uz dlaku,kao oni su stub drzave.Sad sam se iznervirao!

  3. Незнам стварно шта сте очекивали. Па та флоскула да се све приватизује је један од безбројни ” Информационог оружја”. Овим “информационим оружјем” се убија колктивизам, у сваком од нас посејало се семе страсти, страст за поседовањем на било који и на било кавим системом окрутности, безобзирности, немилосрдности и тако у бескрај. Како се сеје, тако ће се и пожњети, пошто ништа нисмо посејали задњих 20 година, никао је коров. Данас смо у општој друштвењној ситуацији да “Закон” ништа више не регулише, он је само фигуративан ако нисте у хору, ако нисте у систему, јер све што регулише било какаве односе је новац. ” Новац” регулише све. Народ је најван, јер верује, а вера је тамница! Какав значај има политичка партија дан данас, никакав, то је банда магараца која је искључива у својем паразитском интересу, Ово је рекао Маркс Енгелс далеке 10.08.1869 године. Наздравље Вам Срби! Данашња Политика је ценкање међу просјацима, а ово ја кажем. Поздрав из Сунчаног Београда, ДРАГАНешковић

  4. http://opusteno.rs/poster/2014/02/panticu-radis-primas-4667/panticu-radis-primas.jpg Ta prica je u Kineskim buticima vec odavno uigrana stvar!!! Zena mi radi kod Kineza za 15.000 mesecno, a u ugovoru pise 22.000… U roku od 3 dana, njih dve zaposlene, po prijemu plate moraju da vrate Kinezu po 7.000 u kesu… Samo je nedelja slobodan dan. Kada stigne roba, mora da bude prisutna, nebitno dali joj je isteklo radno vreme ili ne, inace joj se odbija 20% od plate u smislu kazne!!! Ako roba stigne nedeljom mora da ide na istovar i to se ne placa jer po ugovoru tada ima slobodan dan. Ako se, opet, ne pojavi, zna se… 🙂 Stvar je prijavljena inspekciji. Kada je dosla inspekcija rada, Kinez je samo pokazao ugovor o radu na 22.000 i sa ugovorom dao malu koverticu i time je sve u redu!!! Za rad nedeljom nemaju dokaz, njih 2 zenice rade, njihova rec protiv 5-6 Kineza u butiku i tako sve u krug vec 8 godina! A nece da da otkaz jer je prijavljena za stalni radni odnos tj. na neodredjeno vreme i ide joj staz… Samo zbog toga! Kod nekog drugog poslodavca je radila 12 godina i sve vreme je potpisivala ugovore na 2-4 meseca, kako kad. Zato kazem da je to vec uigrana sema koju polako kopiraju i drugi poslodavci! A tek kada nam gosn. Vulin iskroji novi zakon “PO NAJNOVIJIM OBICAJIMA”, koji ce zgadije u vladi bez problema usvojiti i to brze nego Tijanin zakon, a koji ce da “stiti radnika a ne poslodavca”, radicemo 24h i bukvalno za badava!!! Bitno da su promene u toku, i da “idemo ka EU i slusamo MMF”… DOKLE VISE??? ZEMLJO OTVORI SE!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!