Економија

Године које ће појести прескупа храна

До са­да су це­не по­љо­при­вред­них про­из­во­да ска­ка­ле у про­ле­ће, ка­да поч­ну да се та­ње за­ли­хе, а не тик по­сле же­тве и пред бер­бу ку­ку­ру­за. Са­да, због су­ше и ви­со­ких тем­пе­ра­ту­ра, од­но­сно под­ба­ча­ја у про­из­вод­њи си­ро­ви­на не са­мо код нас већ и у це­лом све­ту, мо­же­мо оче­ки­ва­ти ве­ли­ки це­нов­ни удар на је­сен, а на про­ле­ће – ко зна шта нас че­ка
За са­мо де­сет да­на со­ја је на бер­зи на­ра­сла с 58 ди­на­ра на 71,5, што је не­за­пам­ћен скок. То нај­бо­ље го­во­ри о си­ту­а­ци­ји на спр­же­ним њи­ва­ма и на тр­жи­шту по­љо­при­вред­них про­из­во­да, али и о то­ме ка­кве ће нас це­не у рад­ња­ма до­че­ка­ти на је­сен. Со­ја је ап­со­лут­ни ре­кор­дер, али и пше­ни­ца, ку­ку­руз и дру­ге кул­ту­ре оба­ра­ју све це­нов­не “пи­ко­ве” из по­след­ње де­це­ни­је или две.

– Кра­јем про­шле не­де­ље со­ја је би­ла 58 ди­на­ра, а са­да је ску­пља 23 по­сто, и то је пот­пу­но ван­ред­на си­ту­а­ци­ја – ка­же за “Днев­ник” ди­рек­тор Про­дукт­не бер­зе у Но­вом Са­ду Жар­ко Га­ле­тин. – Њен “пик” је био 21. апри­ла 2008, ка­да је ко­шта­ла 663,19 до­ла­ра по то­ни, а ју­че је на бер­зи би­ла 751,40 до­лар, од­но­сно 71,5 дин. То је ап­со­лут­на ди­нар­ска и до­лар­ска вре­ност, мак­си­мум у сва­ком по­гле­ду.  

Он под­се­ћа на то да је ку­ку­руз имао нај­ве­ћу вред­ност 12. ок­то­бра 2007. го­ди­не, ка­да је био 17,60 ди­на­ра, од­но­сно 326 до­ла­ра, и све до сле­де­ће бер­бе је остао на ви­со­ком ни­воу. Ју­че је жу­то зр­но на но­во­сад­ској бер­зи ко­шта­ло 25 ди­на­ра, и то је ап­со­лут­ни ре­корд у ди­нар­ском сми­слу, ме­ђу­тим не и у до­лар­ском јер му је це­на 262 до­ла­ра.

– Али, с об­зи­ром на то ка­кву тен­ден­ци­ју ра­ста има, ве­ру­јем да ће ку­ку­руз бр­зо пре­сти­ћи и до­лар­ску вред­ност из 2007. го­ди­не. Пше­ни­ца је “пик” има­ла у апри­лу 2008. го­ди­не, ка­да је ко­шта­ла 23 ди­на­ра, а сад је 25. Ме­ђу­тим, 23 ди­на­ра су би­ла 454 до­ла­ра, а са­да је тих 25 ди­на­ра 262 до­ла­ра – на­во­ди Га­ле­тин, уз оце­ну да је са­да мно­го ујед­на­че­ни­ји раст це­на свих при­мар­них по­љо­при­вред­них кул­ту­ра, од­но­сно да у истом пе­ри­о­ду има­мо син­хро­ни­зо­ван раст. У ди­нар­ским из­но­си­ма све су те це­не на ап­со­лут­ним мак­си­му­ми­ма. По­сма­тра­но у до­ла­ри­ма, со­ја је обо­ри­ла ре­корд, а за две не­де­ље свој нај­ве­ћи до­лар­ски из­нос мо­гао би пре­сти­ћи и ку­ку­руз, ако не пад­не ва­ља­на ки­ша, али пи­та­ње је да ли ће и та­да тој жи­та­ри­ци би­ти бо­ље – ве­ли Га­ле­тин. – Већ са­да мо­гу да твр­дим да ће­мо ову го­ди­ну за­пам­ти­ти као го­ди­ну ску­пе хра­не. То те­ме­љим на чи­ње­ни­ци да ће све си­ро­ви­не из при­мар­не по­љо­при­вред­не про­из­вод­ње има­ти из­у­зет­но ви­со­ке це­не.

Елем, раст це­на нај­ва­жни­јих си­ро­ви­на из сек­то­ра про­из­вод­ње не­ми­нов­но ће до­ве­сти до то­га да ће це­не тих ро­ба би­ти из­у­зет­но ви­со­ке и на ме­ђу­на­род­ном и на на­шем тр­жи­шту. Ме­ђу­тим, Ср­би­ја има ту пред­ност што има та­кав при­род­ни ре­сурс и про­из­вод­ни ка­па­ци­тет да мо­же за­до­во­љи­ти сво­је по­тре­бе, сма­тра Га­ле­тин, уз упо­зо­ре­ње на то да прин­цип са­мо­до­вољ­но­сти мо­же би­ти до­не­кле угро­жен за­тва­ра­њем би­лан­са у про­из­вод­њи ку­ку­ру­за, ко­ји је од оче­ки­ва­ња да ће­мо има­ти ре­корд­ну про­из­вод­њу и из­воз до­шао до то­га да раз­ми­шља­мо о то­ме да ли ће га би­ти до­вољ­но за по­тре­бе Ср­би­је.

Ме­ђу­на­род­на кон­ку­рен­ци­ја на тр­жи­шту ку­ку­ру­за је из­у­зет­но озбиљ­на, али се Ср­би­ја и по­ред то­га из­бо­ри­ла за то да бу­де ме­ђу пр­вих де­сет из­во­зни­ка у све­ту и, по ње­го­вој оце­ни, би­ла би ве­ли­ка ште­та да та тр­жи­шта та­ко ла­ко из­гу­би­мо.

– Сва­ка­ко ће­мо има­ти про­блем не­до­стат­ка ро­бе и за­то са­да тре­ба би­ти му­дар, нај­пре про­це­ни­ти ко­је ће­мо ко­ли­чи­не има­ти ка­да се усев ски­не и на­кон то­га до­не­ти му­дру по­ли­ти­ку да би­смо за­др­жа­ли из­во­зна под­руч­ја, а у исто вре­ме за­шти­ти­ли до­ма­ће би­лан­се – ре­као је Га­ле­тин.

  С. Глу­шче­вић


До­вољ­но пше­ни­це

Ди­рек­тор Ре­пу­блич­ке ди­рек­ци­је за роб­не ре­зер­ве Го­ран Та­сић из­ја­вио је ју­че да тре­нут­но по­сто­је са­свим до­вољ­не за­ли­хе пше­ни­це.

– Тре­нут­не за­ли­хе, ко­је су за­но­вље­не ово­го­ди­шњим ро­дом, са­свим су до­вољ­не да се мир­но ула­зи у на­ред­ни пе­риод без об­зи­ра на ку­по­ви­ну ко­ја је у то­ку – ре­као је Та­сић, и до­дао да има­мо ко­ли­чи­ну од не­ких 20.000 то­на ко­је се ових да­на пре­у­зи­ма­ју на осно­ву роб­не раз­ме­не за ми­не­рал­на ђу­бри­ва ко­ја је об­ва­ље­на пре не­ко­ли­ко ме­се­ци.

Дневник 
 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!