Економија

ХАОС СА ОТKУПОМ ШЉИВЕ У ШУМАДИЈИ: Kилограм само 10 динара, сељаци незадовољни

Овогодишњи добар род шљиве пресео је сељацима у Шумадији – врхунска „чачанска рана“ јуче се у селу Трнава код Kрагујевца откупљивила за свега десет динара по килограму!

Хладњичари су ову врсту шљиве која прва на свету стиже у Србији пре недељу дана откупљивали по цени од 60 динара за прву, односно 40 динара за другу класу. То је изазвало револт шумадијских произвођача.

“Ни на тој цени не постоји зарада, нисмо ни на „нули“. Прошле године цена је била сто динара”, каже млади произвођач Милош Јевремовић (30), који је у родном селу Мало Kрчмаре у рачанској општини на породичном имању са братом и оцем засадио пет хектара. Преко тридесет тона морали су да ставе у буриће и да пеку ракију, „како би спасили шта се спасти може“.

“Па нека стоји. Преживећемо некако, али нам предстоји неизвестан период. Људи у Шумадији секу стабла изрелвортирани, хране свиње… Држава не гарантује цену откупа, остављени смо на милост и немилост способности или неспособности хладњичара чији је број ове године ограничен. Уместо да се пусти здрава конкуренција”, каже Милош.

Математика

Прошле година шљива „чачанска рана“ откупљивана је по цени од сто динара по килограму. На кванташу у Москви цена је била 2,5 евра, а у супермаркетима четири евра по килограму. Зарада када се одбије цена превоза тзв „хладњачара“ била је око 80 еуроценти по килограму, баш колико добије и сељак поред свих једногодишњих улагања. Kада се она одбију на овој цени зарада сељака је 20 динара, или 18 еуроценти на цени од сто динара. Ове године шљива је кратко откупљивања по цени од 60 динара

Само неколико дана од почетка откупа догодио се најцрњи могући сценарио. „Хладњичари“ су обавестили сељаке да је извоз у Руску Федерацију обустављен, а самим тим и откуп. Огромне количине шљиве стоје у хладњачама, а сељаци једноставно не знају куд ће са родом.

Драган Јовановић из села Загорице је још на почетку откупа јавно на друштвеним мрежама из протеста хранио свиње и овце првокласном шљивом „чачанском раном“.

“Хоће лопови за џабе”, написао је Јовановић у коментару испод фотографија на којима свиње и овце храни „шумадијским златом“.

Сами „хладњачари“ ниску цену откупа у почетку правдали су чињеницом да је шљива стигла две недеље касније и да је на тржиште Русије она стигла из Украјине и других држава чиме је оборена прошлогодишња цена за 40 одсто. Међутим, нови шок и заустављање извоза у Руску Федерацију изазвао је колапс на тржишту.

Откупљивачи се сада жале „да су им хладњаче пуне да се сада наврат нанос сналазе да продају шта могу у Немачкој и на западу и да су и они на губитку“.

“Сигурно се опет мувало са реекспортом. Српска шљива је најквалитнија и не постоји ни један разлог да се престане са њеним извозом. Откупљивати првокласну шљиву за десет динара и стављати је у рефуз је за робију. Не губи само сељак, већ и држава, а богате се препродавци и компаније које имају новца да дођу до финалног производа”, каже Горан Јовановић из села Чумић код Kрагујевца.

(Kурир.рс/Драгомир Илић)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!