Здравље

И најздравији кељ затрован пестицидима

Само један узорак кеља имао је чак 18 различитих остатака пестицида. Он је ове године трећи на листи најконтаминиранијих пољопривредних производа и највеће изненађење за испитиваче, показало је најновије истраживање Америчке радне групе за животну средину, непрофитне невладине организације која оваква испитивања спроводи већ 15 година.

Јагоде су и даље, као и годинама уназад, прве на листи „најпрљавијих” производа а следе и то овим редоследом: спанаћ, кељ, нектарине, јабуке, грожђе, бреске, вишње, крушке, парадајз, целер и кромпир. Листа је готово идентична прошлогодишњој што указује да се устаљује и да има много посла за промена навика у производњи хране. Да би резултати били што веродостојнији, активисти су се током ове акције понашали као купци, куповали су воће и поврће на пијацама, потом га прали, како то обично раде купци, па су га тек онда тестирали.

– Изненадили смо се да је кељ имао оволико пестицида. Али резултати су били недвосмислени – изјавио је токсиколог др Алексис Темкин из ове организације и додао да будући да су воће и поврће важан део исхране у случају кеља треба бирати органски уместо конвенционално узгајаног. Овај резултат је додатно поражавајући јер се кељ у савременој здравој исхрани промовише као снажан антиоксидант, поврће добро за спречавање упалних процеса у организму и за превенцију од канцера. Често се користи у смутијима за детоксикацију. Међутим, ово истраживање показује да је кељ имао дупло више пестицида у односу на друге узорке али је већи проблем, како се наводи, што су узорци тог поврћа на овом тржишту били позитивни на могући канцероген – „дактал”. Европска унија је још 2009. забранила употребу „дактала” али се он у Америци и даље користи у производњи кеља, броколија, слатког кромпира и репе.

И најздравији кељ затрован пестицидима
Извор: Америчка радна група за животну средину  (Д. Козомара)

Истраживање иначе обухвата рангирање 47 најпопуларнијих врста воћа и поврћа у зависности од загађености пестицидима. Око 70 процената узорака било је позитивно на најмање један пестицид. Темкин је упозорио да су ови резултати забрињавајући јер су многе од хемикалија, које су детектоване у Америци, забрањене у другим земљама.

– Произвођачи не крше америчке прописе јер су код нас они застарели и не штите нас довољно – изјавио је он.Међу „чистима”авокадо, лук, купус…Ова листа срећом садржи 15 „чистих” производа. То су оне врсте воћа и поврћа код којих иначе постоји најмања вероватноћа да ће бити загађени пестицидима: авокадо, кукуруз шећерац, ананас, замрзнути грашак, лук, папаја, патлиџан, аспарагус, киви, купус, карфиол, броколи,две врсте диња и печурке.

Још од раније, најважнија препорука ове невладине организације је да се производи темељно перу. Како кажу, прање свежом водом је ипак само делимично ефикасно па би пре употребе требало да се воће и поврће пере најмање 30 секунди.

– Системски пестициди ипак завршавају унутар производа и не могу бити уклоњени – кажу научници.

Већ годинама се спекулише о наводно најефикаснијем средству за уклањање пестицида – раствору соде бикарбоне и воде. Када је реч о овим методама домаћи стручњаци објашњавају за „Политику” да варијанте чишћења од пестицида потапањем у соду бикарбону или чишћење раствором сирћета и лимуновог сока не гарантују резултате.

– Све што не може да скине млаз воде тешко да може било шта друго. Посебно када је реч о пестицидима који су већ продрли унутар плода. Исти је случај и са термичком обрадом јер је јако мали број пестицида термолабилан, па се ни кувањем не могу разградити. Ова метода је успешна само у случају појединих врста поврћа, која се иначе кувају, као што је спанаћ, када се добар део пестицида одстрани – објашњавају стручњаци.

Аутор: Јелица Антељ – Ивана Албуновић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!