Економија

И поред Динкићевих небулоза, дуг расте

Београд — Превремена отплата спољњег дуга Србије од 430 милиона долара, што предлаже министар Млађан Динкић, не представља трајно смањење тог дуга.

То је по тврдњи Фискалног савета само рационално управљање јавним дугом.

“Дуг је још увек на путањи раста. Стварно смањење дуга ће доћи са смањењем буџетског дефицита и тек је могуће од 2014”, казао је председник Фискалног савета Павле Петровић.

Како је оценио, “привремено смањење јавног дуга у јануара, које је тада било представљено као заокрет, заправо није заокрет, већ уобичајена појава да се превремено отплати рата”. 

Он је појаснио да се такво привремено смањење јавног дуга десило и у фебруару 2012. године. 

Петровић је рекао да до смањења јавног дуга долази у време наплата, али да се он може трајно смањити тек смањењем дефицита у буџету. 

Он је објаснио да ће део задужења државе по повољнијим условима од 1,5 милијарди долара служити за превремену отплату неповољних, раније узетих кредита. 

“Из угла управљања дуга то је одлична мера, али то не значи да смо почели да смањујемо дуг. То је само управљање дугом”, истакао је Петровић и оценио да ће се вероватно већ на јесен држава морати да се задужује поново да би покрила дефицит и отплатила дуг у овој години. 

Према његовим речима, “стварно смањење дуга у односу на бруто домаћи производ (БДП) може да се очекује тек 2014. године, и то ако се буду постигао кључни циљ да дефицит ове године буде под контролом и да се дефицит у 2014. смањи на одговарајући ниво”. 

Он је подсетио да је јавни дуг нагло порастао у 2012. години, што, како је нагласио, потврдјују оцене Фискалног савета да том проблему, односно дефициту, треба озбиљно прићи јер прети криза дуга. 

У 2012. години, како је рекао Петровић, јавни дуг је премашио 18 милијарди евра, односно само у тој години порастао је за три милијарде евра, са 49,4 на 63 одсто БДП-а у овој години. 

Председник Фискалног савета сматра да “релативно лако задуживање Србије и других земаља у Европи може да буде и контрапродуктивно”, јер се светски тренд ниских камата, на који највише утицај има велика емисија америчких долара, може лако да се промени и да држава буде у проблему, јер не може повољно да узима зајмове. 

Зато је потребно, како је додао, да држава предузме све мере како би смањила дефицит, а тиме и потребу за задуживањем свела на минимум. 

“Да би се зауставио раст јавног дуга и да би били спремни на промене на светском тржишту новца, морамо да обезбедимо низак дефицит у овој години, односно да се инсистира на плану да дефицит буде од 3,6 одсто БДП-а, али и да се и 2014. дефицит смањи за 1,5 до два одсто БДП-а”, рекао је Петровић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!