Репортаже

Исхрана будућности: Скакавци уместо ћевапа

У чинију са 200 грама ситно исечених зрикаваца убацити 150 грама скакаваца. Добро промешати и потом посути са два прста мрављих ларви, два прста брашна и додати мало соли. На тихој ватри пећи десет минута и затим чинију оставити да се охлади на веранди. По жељи додати сос од бубашваба или ракљача – ко већ како воли – и божанствена српска салата од инсеката је готова. Пријатно!

Ма колико се некоме описано јело учинило гадно и одбојно, овакав рецепт бисмо већ за неколико година могли да преписујемо са једне од оних популарних кулинарских ТВ емисија. Јер, овакав начин исхране недавно је у свом извештају топло препоручила Организација уједињених нација за пољопривреду. Иако ће вероватно многи блиски овом поднебљу помислити да је тим који је писао овај извештај јео бунике – када већ нама препоручују да једемо инсекте – али запослени у УН, ипак, имају рационално објашњење за овај предлог:

– Укључивањем инсеката у исхрану људи помогло би се не само у борби против глади, већ и у смањењу загађености у свету – каже се у извештају Организације уједињених нација за пољопривреду. – Бубе, гусенице и осе могле би да буду додаци у исхрани милијарди људи и стоке широм света.

Многи народи редовно једу инсекте, који се третирају као специјалитет. На југу Африке, на пример, гусенице се сматрају луксузом и јела припремљана од инсеката су веома скупа. Сваки западни туриста који је био у посети Бангкоку, сигурно је по повратку кући препричавао како је на улици видео да дете вуче за рукав оца и плаче док му овај не купи порцију пржених скакаваца. У неким земљама се једу бубе тврдокрилци, осе и пчеле, а Абориџини се традиционално хране ларвама лептира.

ПРЕЖИВЉАВАЊЕ У ПРИРОДИ ДА се у природи може преживети, уз јеловник прилагођен таквом амбијенту, зна и сваки питомац наше војске. Њихове обуке подразумевају вежбу преживљавања уз змије и жабе на жару, печурке, корење, коре од дрвета, разно лековито и зачинско биље, и скакавце који замењује најскупље протеине.

– Инсекти се свуда налазе, брзо се репродукују и расту и немају превелик утицај на природну околину – каже се у извештају, а то је само још један аргумент у корист људи, а против инсеката којима се црно пише.

Трећина популације већ “обогаћује” свој јеловник јестивим инсектима, али највећа препрека за масовније коришћење инсеката у исхрани јесте одбојност коју према њима осећају народи, посебно у западним земљама.

У Србији оваква помисао такође тера на повраћање. Али, с обзиром на растући број незапослених и сиромашних у Србији, ова бизарна препорука могла би натерати изгладнеле да крену у лов на – инсекте. Међутим, претходно треба знати да се код нас не једе све што лети, или у овом случају, гмиже.

У Србији су јестиве све врсте скакаваца, затим ларве мрава, зрикавци, ларве муве пиофила касеи и лептир зигене, који је у Италији одавно деликатес. Деца их обожавају јер су преслатки.

– Све остале инсекте, бубе, осе и пчеле треба избегавати јер могу бити токсични – кажу на Институту за зоологију.

Нутрициониста Драган Параскева се оваквом тренду у исхрани – радује.

– Инсекти су веома хранљиви, веома брзо и лако се варе. Иако их Азијци једу у мањим порцијама, они могу да задовоље дневне потребе за протеинима – каже нутрициониста Параскева. – Инсекти обезбеђују унос минерала и беланчевина. Спремају се на високој температури, пржењем у квалитетном уљу, попут палминог и кокосовог. Углавном се не соле, већ се за њихове спремање користи соја-сос са доста љутих зачина, попут паприке и чилија, који убијају бактерије.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!