Европа

Италија се придружује кинеској иницијативи „Један појас, један пут” упркос претњaма САД

МИЛАНО – Италијански вицепремијер Ђузепе Конте обавезао се да ће Италија бити прва чланица Г7 која ће се придружити кинеској иницијативи „Један појас, један пут”, упркос примедбама САД и забринутости која долази из његове владајуће коалиције.

Обраћајући се Парламенту Конте је рекао да потписивање меморандума о разумевању са Кином о реализацији пројекта „Појас и пут”, које би требало да се деси током посете кинеског премијера Италији ове недеље, неће ни најмање довести у питање позицију Италије у оквиру стратешког трансатлантског савеза или у односу са европским партнерима.

Италијански потпис се сматра великим кораком ка легитимизацији пројекта који предвиђа копнено и поморско повезивање Кине и Европе. Званичник Беле куће упозорио је Италију да се не придружује иницијативи, коју је назвао кинеским „пројектом таштине”.

Европске владе су одбиле да потпишу заједничку декларацију о иницијативи „Један појас, један пут” прошле године у Пекингу. Њихови су представници тврдили да кинеска иницијатива не испуњава стандарде о финансирању и транспарентности.

Конте је у говору посланицима рекао и да су детаљи договора разрађени током вишемесечних консултација на свим нивоима власти, те нагласио да меморандум није правно обавезујући, а да ће с друге стране Италији омогућити приступ огромном тржишту, преноси Танјуг.

„Наш извоз у Кину далеко је нижи него у остатак Европе” изјавио је Конте и додао да ће доћи и до редефинисања комерцијалних саобраћајних рута. „Имаћемо нове аеродроме, нове трговинске коридоре и то ће свакако утицати на наш економски раст. Не желимо да изгубимо ту прилику”, закључио је вицепремијер.

Опозиција је напала планирани меморандум и недостатак детаља који су достављени парламенту, упозоривши да би споразум могао бити „тројански коњ” којим би Кина поткопала италијанску индустрију.

Чак и посланици из десничарске Лиге, који су део Контеове коалиције, кажу да је њихова подршка меморандуму условљена тиме да не штети односима Италије и њених партнера.

„Ако Кинези желе да инвестирају у железнице и луке, у реду. Важно је да контрола остане у италијанским рукама”, рекао је лидер Лиге Матео Салвини.

Франческо Сиски, стручњак за Кину који тренутно ради као истраживач на Универзитету Ренмин у тој земљи, рекао је да је највећи проблем споразума то што се Италија укључила у њих без да је претходно о томе детаљно обавестила своје савезнике.

„Ту је недостајало професионализма и политичког знања. Какав год да је договор, прво треба разговарати са Американцима и Европљанима и договорити се о заједничком приступу, а онда преговарати са Кином”, рекао је Сиски.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!