Србија

Каве бре рањиве групе, о чему причате идиоти једни? Расипате мало народне беде на идиотизме и глуматате некакве величине

Србија издвојила средства за рањиве групе, укључујући ЛГБТ популацију и припаднике националних мањина

Србија иде путем равоправности, толеранције, поштовања сваке врсте различитости и људских права, закључено је на скупу поводом Међународног дана толеранције. Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поручује да је равноправност вредност која треба да потврди зрелост друштва. Премијер Александар Вучић истиче да су толеранција и различитост предности српског друштва.

Бранкица Јанковић је, на отварању скупа “Србија на путу равноправности и толеранције: Искуства Повереника за заштиту равноправности”, рекла да пут до зрелог друштва није нимало лак и да је висок ниво толеранције најбољи показатељ зрелости.

“Из стерепотипа о било којој мањинској и маргинализованој групи у стању смо да веома брзо створимо предрасуде, а онда лако стигнемо и до дискриминације која је, упркос евидентним помацима и видљивом напретку у појединим сегментима друштва, и даље присустна појава”, рекла је Јанковићева.

Искуства и притужбе које добија показују, како је навела, да грађани не желе да ћуте и трпе већ да све више пријављују дискриминацију која се може испољити у свим областима друштвеног живота.

Како је рекла, земља у којој функционишу институције, у којој су равправност, правна сигурност и јасна и усклађена правна регулатива основ уређења, земља која пружа једнаке шансе свима је земља у коју вреди улагати, у коју се може позудати, која је сигуран и проверен партнер и која свакодневно нуди нове шансе грађанима.

Незаобилазни партнери и савезници у заштити од дискриминације и борби за равноправност су и организације цивилног друшва, подсећа Јанковићева.

Јанковићева је истакла да борба протв дискриманиције не сме бити декларативна већ стварна и истинска, а подразумева едукацију, посебно младих.

“Свако од нас треба да подржи право да буде другачији и да због тога не сме бити дискриминисан”, нагласила је повереница.

Премијер Александар Вучић изјавио је да су толеранција и различитост предности српског друштва и најбољи начин да се одбране српски интереси и заштити земља.

“Различитост је наше богатство, а толеранција услов наше будућности, мира и стабилности”, рекао је Вучић  и додао да је Србија усвојила Стратегију за борбу против дискриминације и Акциони план, као и да је издвојила новац како би помогла развој права и унапређење положаја рањивих група – жена, особа са инвалидитетом, припадника ЛГБТ популације, старијих особа, припадника националних мањина, избеглица, интерно расељених лица…

“Стратегија и Акциони план нису списак лепих жеља, већ осмишљене мере за чију реализацију су обезбеђени сви предуслови и финансијска средства”, рекао је Вучић и прецизирао да је за период од 2014-2018. године за реализацију стратегије издвојено 35 милона евра.

Буркхард: Напредак Србије у борби против дискриминације

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард изјавио је да је Србија усвојила напредан правни оквир за заштиту од дискриминације, развила стратегије и акције за његову примену, али је како додаје дискриминација и даље присутна у друштву.

“Податак који највише забрињава је да је 50 одсто испитаника тврдило да не осуђује дискриминаторно понашање”, нагласио шеф мисије ОЕБС-а у Србији.

Подсетио је и да је у августу ове године формиран и посебан савет који прати спровођење стратегије, који је закључио да су је у последњем кварталу 2014. и првом кварталу 2015. испуњено готово 50 одсто предвиђених мера, а да се очекује да ће извештаји за преостале квартале показати пуну реализацију.

Вучић је рекао да се све земље на свету суочавају са нетолеранцијом и дискриминацијом, против којих мора да се бори цело друштво.

Премијер је, наводећи да свет дан толерације обележава ужаснут оним што се догодило у Паризу, рекао да је поносан на грађане Србије који после немилих догађаја у Паризу нису ни на који начин нападали своје суграђане исламске вероисповести.

Србија  посвећена унапређењу људских и мањинских права

Шеф Делегације ЕУ у Београду Мајкл Девенпорт изјавио је да је Србија у последњих неколико година показала посвећеност даљем унапређењу људских и мањинских права, што доказује и завршетак рада на Акционом плану за Поглавље 23, које је од суштинског значаја за преговоре о чланству Србије у ЕУ.

“Наравно, то никако не значи и завршетак рада по овим питањима, напротив. Отварање погљава ће бити само подстицај за наш даљи заједнички рад”, истакао је Давенпорт.

Указује да ниједна земља није имуна на дискриминацију која, како је навео, не погађа само појединце, већ и групе људи који су често у тешком положају и треба им помоћи.

“Неопходне су јаке демократске институције у које грађани имају поверење, као и постојање правног оквира којим ће се регулисати сузбијање ове појаве”, нагласио је он.

Додао је да независна тела имају важну улогу, нарочито у контексту система међусобне контроле рада органа власти, те да је кључно испуњавање њихових пререпорука, како што се тиче појединачних предмета, тако и оних којима се унапређује читав правни систем.

Девенпорт је поручио да ће Делегација ЕУ у Србији наставити, као и кроз нови твининг пројекат са партнерима из Аустрије и Словеније, да подржава напоре Србије у унапређењу људских и мањинских права.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!