Азија

Кина – да не би зависила од САД – почиње да форсира развој 5.000 производних процеса

ВАШИНГТОН и Пекинг су се усагласили око низа мера које треба да ликвидирају трговински дефицит САД у економским односима са Кином.

Најважнија тачка нагодбе је – повећање америчког извоза у Кину.

Преговори су вођени у Вашингтону 17. и 18. маја, а Пекинг је пристао да више купује америчку пољопривредну продукцију и америчке енергенте.

Ово питање ће бити додатно прецизирано током нове рунде преговора у Пекингу.

Нејасно је да ли ће преговарачке тимове – као и досад – предводити министар финансија САД Стивен Мнучин и кинески вицепремијер Лиу Хе.

Сједињене Државе и Кина су биле на ивици трговинског рата након што је Вашингтон објавио да уводи додатне царине на сто кинеских производа и оптужио Пекинг да краде америчку интелектуалну својину.

Урзо је Вашингтон списак проширио до 1.300, а Кина је одговорила намером да додатно царини 106 америчких производа.

САД су на почетку преговора тражиле да се дефицит у трговини са Кином до 2020-те смањи за најмање 200 милијарди долара.

Пекинг је, заправо, био под огромним притиском и ато је пристао на смањење америчког трговинског дефицита. Најважније му је било да сачува приступ америчком тржишту и технологијама.

Зато је пристао и на „обострано подстицање инвестиција и стварање правичних услова за економску конкуренцију“.

Кинески лидер, Си Ђинпинг, који је уочи преговора имао турнеју по земљи, рекао је да за Кину приоритет да преживи у условима кономских ратова и санкција. Притом је као један од главних задатака означио: „благовремено предвиђање великих ризика и њихово отклањање“.

Мада то Си није експлицитно рекао, едан од главних разлога што је Пекинг пристао на смањење трговиног дефицита САД било је то што је Трамп био забранио извоз у Кину `микрочипова`, што би био удар и по њиховим произвођачима у САД, јер је у питању 230 милијарди долара годишње.

Кина нема своју роизводњу висококвалитетних микрочипова, па је Си добар део своје турнеје посветио „борби за независност у области производње микрочипова“

Си се за време те турнеје није либио и да упозори:

„За нас је освајање кључних технологија будућности – питање опстанка. Морамо имати могућност да доминирамо у индустријском развоју. Стога морамо сами производити све што је за то неопходно, укључујући микрочипове“.

Кинези не желе да направе грешку какву је Јапан направио 90-их када је решио да му је боље да полупроводнике купује од САД него да сам у њих инвестира. Јужна Кореја је одлучила да у њих инвестира и престигла је јапан у року од десет година.

Кина ће почети да форсира разој својих 50 економских грана, односно – близу 5.000 производних процеса.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!