Свет

Кина и Индија ће претећи САД

Брисел — Просечни глобални привредни раст у наредних пет деценија до 2060. биће три одсто, а Кина и Индија претећи ће у економском погледу САД до 2060.

Ово су предвиђања Организације за европски развој и сарадњу ОЕЦД у којој се наводи да ће се прва економија света, САД до 2060. наћи на трећем месту листе најмоћних светских привреда, иза Кине и Индије, и на једној позицији више од Бразила.

Бруто домаћи производ БДП Азије која ће преузети водећу улогу у светској економији, повећаће се до 2060. за 18, а земаља у успону за 28. одсто.
Удео Кине и Индије у укупном светском БДП достићи ће 50 одсто, а еврозоне ће бити двоструко смањен и сведен на девет одсто, Јапана умањен са седам на три одсто, а САД са прошлогодишњих 23 на 16 одсто.
До 2060. БДП по глави становника биће дуплиран у односу на 2005. у најбогатијим земљама, а у најсиромашнијим учетворостручен. 
У Кини и Индији БДП по глави становника 2060. биће уседмостручен захваљујући повећању продуктивности и вишем степеном образовања нација. 

Доходак по глави становника у Кини износиће 54.651 долар, а у САД 92.197 долара, док је њихов садашњи однос један према шест у корист САД.
У извештају се посебно скреће пажња на образовање, као важном носиоцу прогреса у многим земљама нпр. Турској, Јужноафричкој Републици, Индонезији и Португалији. 
Ова медјународна организација у свом данашњем извештају наводи да ће под претпоставком реализације превазилажења кризе, наставка спроводјења неопходне фискалне политике и започетих структуралних реформи, светска економија у наредних педесет година бележити на годишњем нивоу раст од 2,9 одсто, најбогатије земље два, а земље које нису чланице ОЕЦД 3,9 одсто.

Разлика у привредном расту медју појединим групацијама биће мање уочљива него протекле деценије када су земље у развоју оствариле раст од седам одсто. 

Једна од главних кочница привредног раста биће старење становништва услед мањег броја трудноћа и продужетка животног века становништва, тако да ће радни век бити неминовно продуживан. Промене ће бити најуочљивије у Азији, источној и јужној Европи.
Проблемом старења становништва посебно ће бити погодјена Немачка, чији ће просечан годишњи привредни раст за период од 2011-2060. износити 1,1 одсто, док ће у Француској, према прогнози ОЕЦД бити 1,6 одсто, пренео је француски лист Фигаро.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!