Азија

Кинеске трговинске контрамере гађају у срце америчке економије

Кинеске мере у секторима аеронаутике, соје и аутомобила погађају срце америчке економије, где су све гласније осуде пораста напетости које утичу на америчке потрошаче и компаније.

Као одговор на привремени списак кинеских производа подложних новим таксама који је објавила америчка влада, Пекинг је направио своју листу америчких производа у идентичној вредности од 50 милијарди долара.

Кина овог пута циља кључне секторе или производе, који чине највећи део 130,4 милијарде долара вредног америчког извоза у Кину, а посебно соју, аутомобиле и аеронаутичке производе.

“Кинеске узвратне мере ће утицати на трговину, компаније и потрошаче”, рекао је Гери Шапиро, председник Удружења потрошача у технолошком сектору, додавши да ће у “борби слонова” цео свет бити на губитку.

Удружење америчких произвођача соје је изразило “огромно незадовољство због ескалације комерцијалног рата с највећим купцем америчке соје” и позвало Белу кућу да “поново размотри таксе које су довеле до узвратних мера”.

Извоз америчке соје у Кину је у 2017. износио више од 12 милијарди долара. Кина купује 61 одсто укупног америчког извоза соје и више од 30 одсто укупне америчке производње, навело је то удружење.

Амерички министар трговине Вилбур Рос покушао је да умањи утицај кинеских узвратних мера.

“Ставимо то у перспективу. Тих 50 милијарди (…) представљају три десетине процента нашег БДП-а”, рекао је Рос за ЦНБЦ.

Он је поновио и твит председника Доналда Трампа у ком се наводи да је, имајући у виду више од 500 милијарди долара увоза из Кине, трговински рат с Кином свакако одавно изгубљен.

Страх је опипљив и у аутоиндустрији, где неки произвођачи немају фабрике у Кини.

“Подржавамо позитиван трговински однос САД и Кине и позивамо две земље да наставе да воде конструктивни дијалог”, саопштено је из Џенерал моторса (Генерал Моторс, ГМ), с нагласком на “међузависност два највећа светска тржишта аутомобила”. ГМ је у фебруару више аутомобила продао у Кини него у САД.

Кинеско-амерички економски савет је навео да је извоз у Кину “кључан за раст америчке економије”.

Велики број америчких држава је од 2006. значајно појачао свој извоз у Кину захваљујући помоћи те организације која окупља фирме које имају економску сарадњу с Кином.

Због новоуведених мера Вол стрит је дан почео падом, али је на затварању ипак био у плусу, после уверавања које је изнео Трампов нови економски саветник Лери Кадлоу.

“Разумем бригу тржишта, али нема потребе за претераним реакцијама. Мислим да нас на крају процеса (…) чека ћуп злата. А ако отворимо ћуп, наћи ћемо већи економски раст, већу трговинску размену и раст плата на обе стране”, рекао је Кадлоу за Фокс њуз.

Кадлоу је у другој изјави оценио да могућност да таксе на кинеску робу на крају не буду уведене као резултат преговора “није искључена”.

Вољу за дијалогом је изразио и кинески амбасадор у САД Чуи Тианкаи.

“За танго је потребно двоје. Видећемо шта ће САД урадити”, рекао је он.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!