Економија

Кинеску и турску гардеробу заменио отпад из ЕУ па и ту беду купујемо на рате

Цела наша породица се облачи у продавницама половне одеће, реченица је која се све чешће може чути од грађана Србије, измучених вишегодишњом економском кризом и мерама Владе за стезање каиша. Спас од већ хроничне беспарице траже у све популарнијем “секенд хенд” радњама широм Србије, неретко пробијајући се кроз масу света да бисмо дошли до рафова са одећом и обућом који су већ ношени негде на Западу.

– Као да деле џабе – приметила је Београђанка, стална муштерија оваквих радњи које ничу као печурке после кише.

Она и није далеко од истине, јер до добрих комада с етикетом познатих западних брендова Срби стижу за евро, два или пет, а капуте и зимске јакне одвоје тек седам, десет до 20 евра, односно десетоструко мање него у бутицима и тржним центрима. Трговци половном робом преузимају примат и од годинама “по јефтиноћи” неприкосновених Кинеза.

Ипак, српски речено “друга рука” није само за сиромашне и то тврде у овим радњама наводећи да су међу муштеријама и имућни и познате личности, док у ове радње “о великим празницима” и распустима “нагрне” и српска дијаспора. Срби у расејању, према речима Дејана Радовановића, власника две земунске продавнице, када дођу у завичај изненаде се када открију колико су продавнице половне робе добре и пре свега јефтиније у односу на државе у којима живе. Исто је и са страним туристима.

Помоћ угроженима

– Бесмислене приче да се може зарадити болест овом гардеробом иду од неких увозника и тајкуна чија се роба због високих цена не продаје. Ми радимо са мало ношеном гардеробом која се пре уласка у Србију стерилише. Продајемо и одећу за децу, а помажемо са гардеробом један дом за напуштене малишане – прича Радовановић и додаје да је џакове ове одеће слао Обреновчанима после мајских поплава.

– Уђу и крену да купују на гомилу. Обично препознам дијаспорце кад причају немачки, шведски или француски, па убаце коју српску реч – каже Радовановић који који пет година послује на велико и мало, старом-новом гардеробом, половним столњацима, јастуцима, постељином….

Странци који посећују Београд су, према његовим речима, фасцинирани “јефтиноћом квалитета” и неретко не излазе док не напуне кесе одећом која би их у њиховим секенд хендовима много више коштала. Чести су, каже, и колекционари најбољих серија најзвучнијих брендова.

Колика је беспарица Радовановић објашњава чињеницом да се и у радњама половне одеће узима на рате. Цене више него приступачне: за 100 динара или мање од евра су ешарпе, каишеви, три пара сокни или веш, а када су распродаје, сви комади одеће коштају око један до два евра.

– Беспарица се одразила и на нас који се бавимо овим послом јер су пре четири-пет година купци улазили и узимали и по десет мајица, а сада купе једва две. Имамо и муштерије “на резервацију” гардеробе коју накнадно плаћају, а излазимо у сусрет пензионерима који немају довољно, па другу рату плате кад стигне пензија – прича он.

За матуре и свадбе

– Добра је продаја у време матурских свечаности када одлично иду свечане хаљине, кошуље и сакои, а људи кажу и да су дошли код нас да се обуку, јер треба да буду гости на веридби, свадби или крштењу. Онда гледају однос цена и брендова, траже и да је доброг квалитета, али и да им одлично стоји – открива Ивана Момчиловић.

У сусрет сталним муштеријама, ако им зафали нешто пара, излазе и у једном од београдских бутика који као рекламу истиче понуду квалитетније половне робе познатих светских брендова. Већи део купаца, према њеним речима, доводи повољне цене, али има и оних којима је “маркирана роба” пасија.

– Комади одеће које продајемо су у старту десет евра, па навише, али је нека хаљина или кошуља познате марке била као нова много скупља – каже и истиче да су током неколико година рада стекли сталне купце који знају када стижу “новитети”, па журе да одаберу док се не распрода.

Половина муштерија је стална, а остали, како објашњава, дођу или по препоруци, или у пролазу примете понуду у излогу.

– Гужве су највеће у време сезонских попуста од 30 до 50 одсто када се пазари за два, пет и десет евра, али и о великим празницима, јер многи реше да часте себе и ближње – објашњава наша саговорница.

Колико је секенд хенд популарна у Србији, доказ је и све већи број уличних тезги на којима половна одећа из западних земаља, замењује нову кинеску и турску робу.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!