Србија

Колико пестицида и хербицида користите браћо сељаци када сте сопствене бунаре са водом отровали?!

БОГАТИЋ – Стручњаци Рударско-геолошког факултета из Београда у уторак ће доћи у село Црна Бара код Богатића, како би пронашли адекватне локације за бушење нових чесми са здравом пијаћом водом. Овоме је претходило увођење ванредне ситуације у том селу, јер је у 40 од 41 узетих узорака воде са тамошњих водних објеката, откривено присуство нитрата веће од дозвољеног.

– Квалитетом воде у Мачви бавимо се од прве акцидентне ситуације у руднику “Столице” у новембру прошле године – каже за “Новости” Мирослав Дабић, заменик председника општине Богатић. – Тада су обављене анализе на присуство тешких метала на пет места у Бадовинцима и Црној Бари и на три у Салашу Црнобарском.

Анализом Завода за јавно здравље у Шапцу, показало се присуство арсена на артеској чесми у Црној Бари. Међутим, процењено је да је загађење геолошког порекла (услед састава земљишта), и није се могло довести у везу са акцидентом у руднику. Али, анализе воде, превентивно, обављане су и наредних месеци.

– Штаб за ванредне ситуације још тада је донео одлуку о забрани коришћења чесме са арсеном, а свим мештанима је препоручено да изврше контролу воде у својим домаћинствима. Села се снабдевају из бунара и чесми, док само варошица Богатић има водовод – каже начелник Штаба Миша Станић.

ЦИСТЕРНА

МЕШТАНИ Црне Баре се пијаћом водом снабдевају из цистерне ЈКП “Стари град” из Шапца, свакодневно од девет до 12 сати, а у Совљаку од 12 до 13.30 сати. Старачким домаћинствима обезбеђено је 2.000 литара флаширане воде.
Директорка Завода за јавно здравље из Шапца прим. др Милијана Поповић и специјалиста хигијене др Игор Драгичевић, сагласили су се да се у Црној Бари забрани коришћење воде у домаћинствима, како за пиће тако и за припремање хране. Такође, затворена је и артеска чесма у Совљаку, у којој су, у међувремену, пронађене материје штетне за здравље људи.

РАСТЕ НИВО ХЕМИКАЛИЈА

ВОДА из водовода у Богатићу је хемијски и бактериолошки исправна, што потврђују контроле које се обављају два пута месечно, рекао је Милош Мијатовић, технички директор ЈКП “Богатић”. Из Завода за јавно здравље указују да постоји тендеција раста нивоа нитрата у пијаћој води на целој територији општине Богатић, вероватно као последица интензивне пољопривредне производње.

 

А. Делић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Plansko unistavanje Srbskog zivlja , ma na sve moguce nacine , iz vazduha , hranom , vodom , vakcinacijama dece i psihofizicki , samo da ih je sto manje . To je zarka zelja , KRVOLOCNOG , SMRDLJIVOG I POKVARENOG zapada , A POLITICARI BLEJE LI BLEJE KAO OVCICE , Eeeee . jadni li smo .

  2. Pesticida,herbicida,fungicida:A dali se nesto u poljoprivrednoj proizvodnji proizvodi, radi bez hemije,uostalom to strucnjaci preporucuju,a poljoprivrednici koriste,pa zato smatram da je ono”BRACO CELJACI”uvredljivo,podlezno izvinjenju (napomena nisam licno pogodjen)

  3. moze to braco seljaci iz gradova i bez toga ,ali mora biti tri puta skuplje,a sta onda kupovacete.Znam sladje je zapodno g….no nego domaca hrana nema veze imacete uskoro izbor GMO i ostali otpad ili nista,pa izvolite….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!