Политика

Корумпирана, криминализована и уцењена српска власт се обавезала да спроведе “договор”

Влада Србије изјасниће се за дан  или два да ли прихвата оквирни споразум о примени претходно постигнутог договора између премијера Ивице Дачића и привремених институција у Приштини Хашима Тачија. Тако ће, планирано је, висока представница ЕУ Кетрин Ештон добити коначне одговоре до краја недеље.

„Нама је веома важно да се овај план усвоји да бисмо могли да идемо корак даље, а то је да очекујемо добијање датума на седници Савета ЕУ у јуну”, истакао је премијер Дачић. Он је најавио да ће државни секретар Велике Британије Вилијам Хејг 30. или 31. маја посетити Београд, а затим је планирано да у посету дођу и други званичници, као и немачки посланици средином јуна. „Чули сте немачког министра спољних послова Вестервелеа. Ако имамо план за имплементацију и ако урадимо оно што је предвиђено њиме, Немачка ће бити за давање датума. Ја га држим за реч што је изговорио овде”, поручио је Дачић, преноси Танјуг.

Премијер је на конференцији за новинаре после састанка са министарком унутрашњих послова Финске Паиви Расанен објаснио да се у среду усаглашени текст састоји од више области и да план не улази у детаље, већ утврђује рокове и радње који треба да се обаве.

Прво ће се формирати заједничка радна група у којој ће свака страна дати предлог који од закона треба да буде промењен и у ком року. Рокови су веома кратки јер је важно да се имплементира, а немогуће је то учинити ако се закони не промене”, поручио је Дачић.

Када је реч о Заједници српских општина, премијер је рекао да би она требало да буде конституисана након локалних избора, који ће бити у октобру. „Ми смо тражили да дотле постоји оснивачки, конститутивни одбор, који би радио неке ствари док се не изабере заједница после избора. И то је прихваћено. Назван је ’руководећи тим’, који ће чинити представници четири општине са севера Косова. Они ће припремати предлог нацрта статута, предложити вршиоца дужности командира полиције на северу и обављаће још неке послове из тачке четири”, објаснио је премијер.

Следећа тачка, према његовим речима, је полиција.

Кад је реч о локалним изборима, биће формирана радна група која ће заједно са ОЕБС-ом дефинисати оно што је основно у вези са изборима, односно ко има право да учествује на њима, бирачке спискове и друга питања.

„На крају је питање неких општих одредаба које се тичу јавности финансирања”, указао је Дачић. Он је додао да Београд ништа не финансира тајно, тако да та тачка није спорна. „Србија се обавезала, али и представници приштинских власти, да ће спроводити договорено и да ће дијалог бити настављен о даљим питањима као што су нестала лица, имовина, расељена лица, заступљеност Срба у централној власти”, казао је Дачић додајући да енергетика и телекомуникације нису део овог плана, чиме ће се бавити посебна радна група.

Према његовим речима основни циљ је био да нико од наших људи који раде на КиМ не остане без посла, да се понуди одговарајући број радних места у структурама које би требало да буду интегрисане или трансформисане.

„У области полиције и правосуђа потврђено је да ће бити поштована етничка структура”, указао је Дачић. Он је додао да то значи да је „основна ствар да ако неко ради у полицији и правосуђу да добије понуду да ради у месту у којем живи.”

Б. Митриновић

————————————-

Ако буде бојкота, доћи ће „Тачијеви Срби”

Премијер Србије Ивица Дачић истакао је јуче да је веома битно да Срби са севера Косова учествују у примени Бриселског споразума и указао да нико у међународној заједници не верује да Београд не може да утиче на њих.

Упитан шта ће бити ако политички лидери са севера буду бојкотовали процес, Дачић је на конференцији за новинаре казао да је веома битно да постоји „заједнички приступ”, преноси Танјуг. „Могу они да не учествују на локалним изборима, али ће онда ту заједницу чинити ’Тачијеви Срби’. Ако је то у интересу српског народа, само напред”, поручио је Дачић, закључујући да је „свима јасно куда плови овај брод – или ћете бити на њему, или не постојимо.”

„Ничији бојкот неће нама у међународној заједници бити алиби да нешто не можемо. Нама нико не верује да не можемо да утичемо на Србе на северу Косова”, истакао је Дачић и додао: „То је неозбиљан приступ у међународној заједници. Јесмо ли озбиљна држава или ће сваки локални шериф да води своју политику?”

Дачић је казао да се српска делегација изборила за „максимално”. „Не спроводимо ништа што је на штету српског народа, није идеално, није оно што смо желели, али немамо другог решења”, указао је премијер.

Дачић: Вулин треба да настави са радом

Премијер Србије Ивица Дачић сматра да директор Канцеларије за Косово и Метохију у оставци Александар Вулин треба да настави са радом.

Дачић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да Вулинова оставка није разматрана, да нема потребе да подноси оставку и да он треба да настави са радом.

„То ће бити питање на некој од следећих седница Владе Србије”, рекао је Дачић после састанка са министарком унутрашњих послова Финске Маиви Расанен.

Вулин је поднео оставку пре нешто мање од месец дана зато што се није слагао са одредбама бриселског споразума.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!