Србија

Косово је пројекат Европске уније

Један од најбољих немачких публициста Хенрик М. Бродер у својој најновијој књизи “Па то је права лудница” у форми дневника бави се многим питањима немачке политике, између осталих, и “пројектом Косово”. Бродер је у току шест месеци пратио искључиво информативне емисије и покушао да анализира изјаве водећих политичара. “Што више информација добијамо, све је теже да их обрадимо. Евро нема алтернативу, примирје у Украјини је крхко, Блиском истоку прети пожар – свакодневно смо бомбардовани сличним фразама политичара. Зар они заиста не знају боље или нас свесно обмањују”, пита се Бродер.

Он иронично наводи да више не гледа “кабаре и комедије на немачкој ТВ, већ искључиво дневнике” и посебно је издвојио изјаву Беате Мерк, министарке за евроинтеграције у влади Баварске након што је 15. фебруара посетила Косово.

“Министарка са управо вратила са хитног пута из Приштине, главног града суверене и милијардама евра помогнуте државе од стране ЕУ, где је хтела да открије шта треба да се учини да се заустави река избеглица које хрле ка Немачкој”, пише Бродер и наводи питање на месту водитеља Клауса Клебера: “То је јединствена ситуација: Ви, такорећи, молите владу у Приштини да помогне да се зауставе људи да живе у једној земљи која је креација Запада, која без САД и Европе уопште не би постојала, и у којој очигледно влада режим који десет година није успео да створи елементарне услове за живот и место у коме људи желе да остану. Сада Немачка треба да им помогне у томе да задрже становништво?”

Министарка се правила да не разуме Клеберово питање, као и многа друга у емисији, напомиње Бродер, али је на крају разговора указала на то да већ постоје многи пројекти који треба да помогну развоју Косова.

Писао и за “Шпигл”
Хенрик М. Бродер рођен је 1946. године у Катовицама у јеврејској породици и један је од најпознатијих публициста Немачке. Он је 15 година био новинар недељника “Шпигл”, потом листа “Велт”. Суоснивач је политичког блога ацхгут.де и пише за “Велт”. Живи и ради у Берлину.

То је био крај интервјуа, али не и истраживања овог публицисте. “Драги дневниче, пожелео сам да сазнам о каквим се пројектима ради, па сам једноставно отишао на интернет страницу представништва ЕУ на Косову. Прво сам сазнао да не постоји само један специјални представник, већ да их има чак 18 држава Уније, а осим тога, тамо делују многе НВО. То значи, Косово је пројекат ЕУ која добро плаћеним радним местима опскрбљује државна представништва и бројне НВО – од 1999. године са више од две милијарде евра. Лудило, зар не?”

Затим се аутор посветио анализи пројеката “за одрживи економски развој”, “обезбеђивање европске будућности Косова”, “Култура за све – фаза 3″… Нажалост, уместо да се у својој земљи одлуче за неки од ових пројеката, хиљаде Косовара креће на пут ка Немачкој да би срећу пронашли у срцу Европе, или боље рећи у њеном трезору”, иронично каже аутор дневника и закључује:

“То није никакво чудо, јер оваквим пројектима ЕУ представља себе као неку врсту земаљског раја у коме тече мед и млеко, а магарци каке дукате. Па, пошто 18 представника ЕУ у Приштини није довољно да разбију ову слику, мора јадна Беате Мерк из Минхена да одлети тамо и то им објасни”.

Б. Божин – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!