Друштво

Судије отписују старе рачуне

ОКО 20.000 Нишлија добило је у последња два-три дана опомене локалног “Паркинг сервиса”, од којих се неке односе на непрописно паркирање од пре осам година! Један број је протестовао усред Ниша, док су се други организовали са конкретним захтевима. Тако је Синдикат запослених радника на одређено време тражио да се Закон о извршењу и обезбеђењу мења, а извршења обуставе.

Прво питање које је већина Нишлија поставила било је – зашто је “Паркинг сервис” чекао осам година да покрене поступке извршења?! Поготово зато што комунални дугови после годину дана застаревају.

Игор Маринковић из овог јавног предузећа објашњава да се и они осећају “правно несигурно” јер их брине који рок застарелости ће суд уважити – од годину дана или од 10 година, што неке судије признају! Управо зато су и послали толике опомене дужницима, да не дође до застаре од 10 година.

– Стално шаљемо опомене, али смо свесни да би било некоректно тужити неког због 900 динара, колико износи једна дневна карта. То повлачи 10 пута веће трошкове. Осим што шаљемо опомене, нудимо им и да плате дугове на рате – каже Маринковић.

Такође додаје да су и комунална предузећа у грчу јер не знају какав ће став заузети суд ако се дужник позове на застарелост:

– Узело је маха да судије прихватају да је рок застарелости годину дана, али има и оних код којих је то и даље 10 година. Ако је рок годину дана, нећемо бити више толерантни, већ ћемо покретати поступке наплате и за мање износе – упозорава Маринковић.

Недоумицу око застаревања комуналних дугова разрешила је Светлана Манић, портпарол коморе извршитеља:

– По Закону о облигационим односима, комунална потраживања застаревају за годину дана!

ТВ ПРЕТПЛАТА, ГРЕЈАЊЕ…

Из Асоцијације потрошача Србије наводе да после годину дана застаревају потраживања накнаде за струју и грејање, плин, воду, димничарске услуге, одржавање чистоће, потраживање радио и ТВ станице за употребу пријемника, потраживање поште, телеграфа и телефона за употребу телефона и поштанских преградака, и потраживање претплате на повремене публикације. Застаревање тече иако су испоруке или услуге продужене.

Ипак, како објашњава, поверилац по закону може тражити наплату и застарелог потраживања. Раније суд, а сада извршитељ ће закључком дозволити такву наплату, осим ако се дужник не жали у року од пет дана.

– Извршитељ је дужан да цени исправност предлога повериоца са становишта Закона. Када је предлог уредан, када садржи потребне доказе, веродостојну исправу, опомену, доказ да је опоменуо дужника пре покретања поступка пред извршитељем и да се пре покретања поступка обратио Комори извршитеља да одреди надлежног извршитеља, онда ће извршитељ усвојити предлог. Он не цени застарелост потраживања, већ то може само суд по приговору дужника – каже Манићева.

Према њеним речима, комунална предузећа воде рачуна да поступак пред извршитељем покрену пре истека рока застарелости и ретко се дешава да утужују застарела потраживања. Дугови застаревају једино ако поверилац не води рачуна о роковима.

– За настанак застарелости одговорност сносе искључиво даваоци услуга – каже Јованка Николић из Асоцијације потрошача Србије (АПОС). – Њихова је обавеза да испоруче рачун потрошачу, да евидентирају стварно стање, то јест да ли је извршена уплата или не, и да реагују слањем опомена.

Она подсећа да потрошачи морају редовно да плате сву робу и услуге које користе. Ако су незадовољни квалитетом или ценом, имају право да уложе рекламацију.

– Ако се догоди да дужник и после застаре од годину дана призна дуг, плати цео износ дуга или замоли да то уради на неколико рата, онда неће имати право на повраћај новца или на позивање на застарелост, јер је на тај начин прекинут ток застарелости – упозорава Николић. – Било је ситуација у којима су грађани заиста желели да измирују дуговања, посебно у објектима у којима нису боравили свакодневно, па нису водили редовну евиденцију, а јавнокомунална предузећа им нису испоручивала никакве опомене.

300.000 ТУЖБИ СТАРИЈИХ ОД ДЕЦЕНИЈЕ

С првим даном октобра, према подацима Врховног касационог суда, судови опште надлежности имали су 844.213 застарелих предмета старијих од пет и 297.075 старијих од 10 година. Већина њих била је у извршној материји, (835.898 старијих од пет и 294.992 старијих од 10 година). Према тврдњама Министарства правде, 80 одсто тих случајева су комунална потраживања.

В. Црњански Спасојевић, Д. Миљковић, Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!