Економија

Крагујевац: Млади одлазе из страних компаније због мизерних плата од којих не може да се живи

Крагујевац – У централном граду Шумадије тренутно је без посла 17.000 радно способних становника, кажу подаци крагујевачке филијале Националне службе за запошљавање, што је за око 7.000 мање него пре десет година. Ускоро би незапослених могло да буде и мање, будући да у граду и околини ничу нови фабрички погони, углавном страних компанија. Млади Крагујевчани су задовољни што има посла, али се жале на плате које, кажу, нису довољне за иоле нормалан живот.

У немачком „Сименсу”, на пример, плате новозапослених се крећу око 300 евра, а плате у „Фијату”, од око 400 евра, дупло су мање од плата радника исте компаније у Пољској.

– У „Сименсу” сам на пробном раду, сам посао није тежак, али је плата много мала, ни 300 евра. С тим новцем не може нормално да се живи. Изнајмио сам стан, плаћам кирију, хтео сам да се одвојим од родитеља. Плате инжењера су веће, али мислио сам да ће ова страна компанија и нама са средњом школом да понуди веће плате. Премишљам се, можда одем код брата у Немачку – каже за „Политику” један млади Крагујевчанин који је тек закорачио у трећу деценију живота.

Долазак „Сименса” иницирао је улагања других страних компанија у „Мајнд парк” Братислава Милановића, крагујевачког бизнисмена који је још пре 20 година започео сарадњу с немачким гигантом. У „Мајнд парку”, индустријској зони од неколико стотина хектара у Собовици надомак Крагујевца, нићи ће, како је најављено, потпуно нови град с фабрикама, обдаништима, амбулантом, пругом, саобраћајницама.

С аустријским „Аутолифтом” и шпанском „Рефисом”, компанијама које производе металне и пластичне делове за шинска возила, већ су потписани уговори, а Милановић је децембра прошле године, када је у „Мајнд парку” отворена прва фабрика, рекао да је 50 светских компанија заинтересовано за улагања у овој индустријској зони.

– Важне су фабрике и све друго што се гради, али за мене је најважније образовање које ће млади моћи да стекну у „Мајнд парку”. Обука прве генерације инжењера већ је почела на крагујевачком Факултету инжењерских наука. Иначе, за „Мајнд парк” је заинтересовано 50 компанија из наше земље и света. Спроводимо озбиљну селекцију, јер желимо само најбоље – истакао је Милановић децембра прошле године, када је у „Мајнд парку” подигнута прва фабрика.

Према речима градоначелника Крагујевца Радомира Николића, у „Мајнд парку” би за неколико година, ако улагања задрже овај тренд, могло да буде отворено и до 7.000 радних места.

– Могло би се испоставити да је ова инвестиција вишеструко већа од „Фијатове” –казао је Николић почетком 2018. године, када је озваничен долазак „Сименса” у Крагујевац.

У индустријским зонама на улазу у град с Коридора 10 такође ничу фабрике. Граде их кинески „Јанг Фенг” и шпанска „Текнија”, компаније које производе аутомобилске делове, као и „Вакер Нојзон”, мултинационална компанија која се бави производњом грађевинских машина. У тим погонима посао би могло да добије око 1.300 Крагујевчана.

Крагујевачке занатске школе имају добар наставнички кадар, модерне програме, организују квалитетну праксу за ђаке и стварају квалитетне раднике, али могло би се испоставити да страним компанијама то не буде довољно, јер многи млади напуштају град и одлазе у иностранство, где за исти посао могу да зараде много више. Нема прецизних података о броју оних који су у потрази за бољим животом напустили Крагујевац, али се на улицама града свакодневно могу срести групе младих који разговарају о одласку у Немачку, Швајцарску, Шведску или неку другу богату земљу.

Аутор: Бране Карталовић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Pa nema tu mudrovanja i otkrivanja tople vode . Ako stranci misle da kod nas guraju kakve firme plate bi morale biti najmanje 50% od onih za isti posao u maticnoj zemlji . Ima jedna firma ( ali to je privatna , nema to veze sa SNS lpovoima , investicija jednog Nemca i Srbina u Backoj) gde su plate sasvim solidne. Prosek oko 1000 evra ili nesto malo ispod . Meni su nudili oko 1500-2000 evra da se vratim iz USA plus auto na neogranicenu upotrebu . Uglavnom pocetnici metaloglodaci imaju oko 500 evra , cim steknu iskustvo posle par godina sa malo prekovremenog rada guraju 1100-1400 evra . E sa tim se moze ziveti . No u toj firmi su plate tacno 50% od istih tih pozicija u Nemackoj . Tehnicki direktor ima oko 3200 evra . I tako i odatle ne bezi niko . Namerno necu reci gde je ali firma je u Backoj ( stanovnistvo 98% Madjari , ali je gazda Srbin ) .
    A ove robovske firme gde ce im oni misle neko robovari za 300 evra mesecno , brzo ce im ponestati robova pogotovu od 1.1.2020 kad Nemci olabave izadavanje radnih dozvola i pojednostave to . Ostace totalno bez radne snage ( robova) . Onda neka Vucic i ostala kriminalna bagra dovedu svoju decu tu da rade za te pare i pod tim uslovima . Zivi bili . Tako su prosli i malinari , gradjevinari i svi ostali . Moglo im se do pre 5-6 godina ali sad se mladost opametila , masovno uce nemacki , malko prakse i bezanija. Za koju godinu nudice i najmanje 50% plata u EU , ali tesko da ce i to biti dovoljno . Jedino neka zestoka recesija u EU , pre svega Nemackoj bi mogla vratiti veliki broj ljudi , nikako drugacije , a pogotovu ne prazna obecanja SNS bandita i lopova .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!