Економија

Купац хоће чисто семе

Београд — Србија је, у међународим круговима, како кажу стручњаци, задржала статус земље у којој се не гаје генетски модификовани организми.

У овом контексту „проказана“ је соја, говорило се и о кукурузу, али, захваљујући стриктном придржавању закона, ГМ организми су у Србији минимално присутни.

Самим тим, кажу упућени, највећа опасност не прети нам са њива, већ од лобиста мултинационалних компанија које производе ГМ семе.

ГМ соја је, како објашњава др Милош Видић, руководилац Одељења за соју на новосадском Институту за ратарство и повртарство, прва „ушла“ у Србију, илегалним каналима, али, реакција је била брза. “На срећу, држава је реаговала, тако да су покушаји гајења генетски модификованих верзија ове биљке последњих година сузбијени системом контроле, не само пољопривредне инспекције, већ и приликом откупа на самим откупним местима” , каже Видић.

Парцеле са генетски модификованим биљкама, међутим, како каже Видић, и даље се могу наћи, тим пре што је соја самоплодна биљка, код које нема разлике између меркантилног и семенског усева. 

“Самим тим, од једне прошверцоване вреће, за неколико година може да се засеје цео низ хектара. Ратарима је, иначе, ова биљка интересантна, пошто је код ње, генетским модификацијама, развијена отпорност на неке тоталне хербициде, па је самим тим гајење много јефтиније”, објашњава Видић. 

Проф. др Миладин Шеварлић, шеф катедре за економику пољопривреде на Пољопривредном факултету у Београду, наводи како највише захтева за измену законодавства о ГМО долази из САД, под изговором придруживања Светској трговинској организацији. 

“Чак и када бисмо занемарили резултате доступних независних истраживања о негативним прехрамбено-безбедносним последицама коришћења ГМО у исхрани експерименталних животиња, а њих не смемо занемарити због могућих последица по здравље будућих генерација, Србија нема ниједан економски разлог да дозволи промену закона о ГМО”, каже Шеварлић. 

“Уколико то, ипак, наши политичари дозволе, Србија ће постати трајни зависник од увоза генетски модификованог семена, чији ће пољопривредници вечно куповати ГМ семе и радити за интересе произвођача ГМО”.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!