Србија

Квислинг Дачић оскрнавио светињу

Београд — Председник Владе Србије Ивица Дачић предводио је централну државну манифестацију којом је обележена 98. годишњица Колубарске битке.

Дачић је у Лазаревцу, где се одржава главна свечаности обележавања годишњице Колубарске битке, поручио да је дужност грађана Србије да негују сећање на жртве, али и да истрају у изградњи друштва заснованог на вредностима и идеалима хуманизма и ненасиља.

Испред Спомен-цркве Светог Димитрија, у чијој костурници почива око четрдесет хиљада страдалих српских и аустроугарских војника, Дачић је рекао да се сећањем на жртве предака слави живот, а не смрт. 

“Нека и овај сусрет прерасте у још један апел за мир, разумевање и толеранцију међу народима, религијама и државама. На тај начин најправичније ћемо се одужити нашим заједничким прецима који су дали животе за слободу. Њихова жртва је безмерна, као што је и наша одговорност да наставимо у правилном смеру велика”, рекао је Дачић. 

Према његовим речима, простор Западног Балкана често је у прошлости био захватан ратним разарањима која су доводила до страдања стотина хиљада бораца и недужних цивила. “Рат представља једну од најтрагичниих манифестација људске отуђености, нетрпељивости и анимозитета. Ипак наша је обавеза је да негујемо сећање на ратне хероје и невине жртве, да их штитимо од историјског заборава и тиме допринесемо стварању услова да се мучни догадјаји из прошлости више никада не понављају”, поручио је Дачић.
квислинг Дачић испред спомен костурнице

Он је подсетио да је Колубарска битка ушла у историју као битка у којој је војска којој је предвиђан потпуни слом за кратко време реорганизована и прешла у контраофанзиву у којој је непријатељу нанела одлучујући пораз, а да се тактика генерала Живојина Мишића данас изучава на војним школама широм света. 

Комеморација је почела одавањем државних и војних почасти код Спомен-цркве Светог Димитрија. У крипти су венце положили премијер Дачић, представници општине Лазаревац, амбасада Аустрије, Мађарске, Словачке и Чешке у Србији, бројних општина, невладиних организација опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. 

Венци су, потом, уз државне и војне почасти положени и код Споменика српском ратнику у центру Лазаревца. 

Колубарска битка је највећи окршај српске и аустроугарске војске у Првом светском рату и вођена је у новембру и децембру 1914. године на фронту дугачком око 200 километара. Битка је завршена успешном контраофанзивом Прве армије српске војске под командом генерала Живојина Мишића. 

У битки је из строја избачено око 165.000 српских војника, подофицира и официра, од чега је око 22.000 погинуло а око 91.000 је рањено. Аустроугарски губици били су знатно већи, будући да је из строја избачено више од 270.000 војника, подофицира и официра. Захваљујући исходу битке, Централне силе су биле приморане да се и 2015. године боре на три фронта, Немачка је била приморана да знатан део својих потенцијала упути на Балкан, а због победе српске војске одложен је улазак Бугарске у рат.

 

Танјуг

Фото: МУП

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!