Друштво

Лавина примедаба на Нацрт кровног закона у образовању

Председник Националног просветног савета (НПС) проф. др Александар Липковски упутио је надлежнима 60 примедаба на Нацрт закона о основама система образовања и васпитања.

Његов је закључак да нацрт треба повући и распустити радну групу која га је написала, а формирати нову за измене и допуне постојећег Закона о основама система образовања и васпитања (ЗОСОВ), која ће тај посао урадити на основу темељне и стручне анализе овог прописа.

Исто пише и у одлуци и предлогу комисије НПС, који су послати министру просвете и скупштинском Одбору за образовање.

Међу кључним мањкавостима, стручњаци НПС-а наводе да је радна група која је писала нацрт радила у министарству у потпуној тајности. У њој нису учествовали НПС, синдикати, универзитет, просветни заводи… За разматрање предлога закона и јавну расправу, предвиђено је веома кратко време, примећују чланови НПС-а. Прописи налажу да јавне расправе о законима трају минимум 20 дана, тачно толико (од 19. маја до 8. јуна) трајала је и ова о кровном закону за највећи део система – предшколско, основно и средње образовање.

У образложењу НПС-а напомиње се да „нацрт није усклађен са нашом Стратегијом образовања до 2020. године, нити са европским образовним документима, а руши постојеће образовне институције у Србији, укида школе од националног значаја, пренаглашава надлежности Министарства просвете и концентрише моћ одлучивања у руке министра…”

НПС који је до сада утврђивао, доносио, усвајао наставне планове, програме, стандарде… нацртом постаје саветодавно тело, чиме губи смисао постојања, процењују његови чланови.

– Нико нема право да укида важну националну институцију која у Србији постоји од 1880. године као независно тело компетентних стручњака. Алтернатива да министарство доноси одлуке о плановима и програмима није добра јер оно није за то стручно, а отвара и озбиљно питање објективности код именовања експертских комисија – став је комисије НПС-а.

Липковски сматра да НПС, каквим га нацрт ЗОСОВ-а предвиђа, „не треба да постоји, да беспотребно троши новац пореских обвезника”.

– Све надлежности које су одузете савету пренете су министру. Речи „доноси” или „утврђује министар” понављају се у тексту бар 25 пута, а сама реч „министар” преко 80 пута. По нацрту, министар постаје врхунска инстанца у раду савета и просветних завода (Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања). Ако му се не свиђа резултат рада комисије завода, може да оснује своју комисију, казни завод и његовог директора, покрене разрешење председника и чланова савета. Дакле, и заводи ће постати непотребни – уверен је Липковски.

Нацрт такође предвиђа да директора школе, на основу конкурсног материјала који припрема школска комисија, бира министар, коме се доставља сав конкурсни материјал. По мишљењу председника НПС-а, „то отвара могућност за неслућену политизацију просвете и враћа на сцену већ заборављену политичку подобност – одабир кадрова у просвети на основу партијске припадности и политичког мишљења владајуће странке или коалиције”.

Текст нацрта, указују стручњаци НПС-а, обилује правописним, граматичким, стилским и језичким грешкама у толикој мери да је непојмљиво да из Министарства просвете долази такав један неписмен документ.

– Списак примедаба могао би да буде много дужи. Поправке не могу променити генералну намеру писаца нацрта, а то је централизација просветних надлежности у рукама једног човека, до сада невиђена у српској просвети, као и политизација просвете која превазилази сва достигнућа ранијих режима. Ако буде усвојен, овај закон може довести до несагледивих штетних последица. Формално спровођење јавне расправе не може поправити овај закон, а питање је у којој мери ће добијене примедбе бити узете у обзир – оцењује Липковски.

Могуће је да у НПС-у не буде представника државних универзитета

По важећем закону, НПС има 43 члана, од којих 15 високошколских професора, дакле више од трећине. Нацрт ЗОСОВ-а предвиђа 33 члана, међу којима само четири универзитетска професора – једног академика, једног из Матице српске и два представника Конференције универзитета Србије (КОНУС), указује Александар Липковски, председник НПС.

– Међу два представника КОНУС-а могу се наћи и наставници приватних факултета, те би се могло десити да са државних универзитета не буде представника. Потпуно нелогично, просветни синдикати добијају четири места у НПС. Директног представника губи и Српска православна црква – закључује Липковски.

Аутор: Миленија Симић-Миладиновић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!