Хроника

Љубиша Буха члан Кељмендијевог клана?

У оптужници Специјалног тужилаштва Косова против Насера Кељмендија, у коју је агенција Ал Џазира имала ексклузиван увид, бивши министар сигурности Босне и Херцеговине Фахрудин Радончић први је на попису Кељмендијевих сарадника за казнена дела организирани криминал и тешко убиство, а високо место заузима и Љубиша Буха, сведок сарадник у процесу земунском клану.

Радончић за оптужницу каже да је политички конструисана и да је реч о прљавој предизборној кампањи.

„Оптужени Насер Кељменди у сарадњи са Фахрудином Радончићем, Екремом Лекићем, Мухамедом Алијем Гашијем, Милованом Јеремићем, Љубишом Бухом – Чуметом, Миланом Остојићем – Сандоканом, Насером Орићем, Сенадом Шахинпашићем, Небојшом Вукомановићем, Рашетом Страњан, Бењамином Халимовићем, Едином Ахметшахићем и осталим организовао је, формирао, надзирао, водио и усмеравао организовану и криминалну групу“, потврдио је тужилац Ендру Хјуз.

„У Тужилаштву БиХ наводе да против бившег министра сигурности Фахрудина Радончића не воде никакву истрагу. Чињеница да се његово име нашло у оптужници против Насера Кељмендија на Косову, и то као једног од чланова групе која је организовала убиство Рамиза Делалића у Сарајеву, њима, кажу, не мења ствари“, јавља Ал Џазирина репортерка Наташа Крстин.

Радончић је, како пише агенција Бета, тражио изјашњење од тужилаштва након што је тужилац Специјалног тужилаштва у Приштини поменуо и његово име. Из његове странке издато је саопштење у којем се тврди како је Радончић заправо заслужан за хапшење Кељмендија.

Насер Кељменди је пореклом с Косова, али је своје криминално царство изградио углавном у БиХ, а послове је, како пишу медији у региону, водио из Сарајева одакле је побегао непосредно пре полицијске акције у којој је требало да буде ухапшен.

После вишемесечне потраге пронађен је на Косову где је и ухапшен у мају 2013. С обзиром на то да БиХ није признала Косово, изручење Кељмендија није било могуће, па је његов предмет босанскохерцеговачко правосуђе препустило косовском, а случај су преузели међународни тужиоци. На суђењу ће се појавити више од 70 сведока.

Кељменди је власник велике имовине у Црној Гори, БиХ, Србији, на Косову, у Словенији, Дубаију…

Кељменди има право жалбе на оптужницу, кажу у Еулексу, што значи да би њен текст у коначној верзији могао да изгледа другачије.

Р. Х.

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!