Македонија

Македонија у необјављеном „ванредном стању“

БЈР Македонији прете пад владе и западна арбитража

Како се развијају догађаји у БЈР Македонији, наредне недеље и месеци могу бити веома конфликтни, не само између владе Груевског из ВМРО-ДПМНЕ и опозиције око Зајева из СДСМ, него и због могућности распада владајуће коалиције ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Најновији догађај са појавом терориста у полицијској станици на северу Македоније, прети да погорша већ постојеће напетости и чини да ситуација у земљи постане још неизвеснија.

„Пукотине“ у власти

Дошло је до унутрашњих раскола унутар ДУИ и оставке једног броја у руководству ДУИ из редова посланика и вискоких државних функционера ове албанске партије у македонској влади коју води Али Ахмети. На тај начин дошло је до политичке поделе и појаве захтева да ДУИ изађе из владе са ВМРО-ДПМНЕ али и да дође до смене унутар ДУИ, тачније екипе око Али Ахметија.

Ако се узму у обзир и вишенедељни протести опозиције која обелодањује садржаје о прислушкивању од стране владајуће коалиције угледних грађана или оних који су политички намештеници, јасно се види да је ситуација врло напета и прети већим потресима који захтевају арбитражу Брисела и америчке дипломатије у Скопљу.

Власт и опозиција, које су супротстављене до неподношљивости, треба да „укрсте копља“ у Бриселу са европском парламентарном тројком. Политичка ситуација у БЈР Македонији сваким даном измиче контроли уз опасност да се покрене талас протеста али и политичког насиља које се теже може зауставити, и могуће међуетничке или унутаралбанске конфликте.

Опозиција протествује због манипулације власти, корупције и новог клијентелизма, са неконтролисаном партијском олигархијом која је одговорна за изборну крађу, злоупотребу институција дражве у личне и партијске циљеве, за контролу судства и медија… Власт тврди да је „све у реду“, али политичке поделе у албанској партији ДУИ ипак говори да постоје „пукотине“ и у самој владајућој коалицији.

Раскид владајуће коалиције, нови избори?

Тројица функционера албанске странке ДУИ, чланице владајуће коалиције у БЈРМ, поднели су оставке на позиције у власти и у партији. О иступању из странке јавност су обавестили високи функционер ДУИ Арбен Лабеништи, који је заменик министра одбране, генерални секретар Хазби Лика, као и и Шефик Дураку, страначки функционер из скопске општине Арачиново и бивши портпарол владе. Своје оставке, образложили су незадовољством радом странке и захтевом за раскидање актуелне коалиције између ВМРО ДПМНЕ-а и ДУИ-ја зато што влада ради против интереса Албанца. Повод је објављивање снимака наводних телефонских разговора у којима министарка полиције вређа и понижава једног политичара Албанца.

Оставку је поднео и генерални секретар странке ДУИ Хазби Лика, доскорашњи веома близак сарадник страначког председника Алија Ахметија што говори о дубини кризе унутар ове партије која је већ дуже време део власти у БЈРМ. По наводима дела македонске јавности и аналиичара, стоји оцена да и „страни проматрачи указују како је неопходан одлазак Груевског, али и Ахметија“ који води ка паду владе и новим, превремним изборима. Отвара се и питање да криза садашње владе премијера Груевског отвара и етнички и државни проблем Албанаца који већ дуже време траже федерализацију државе и за ту опцију могу добити подршку влада Албаније и Косова и неких страних дипломата.

Криза у БЈР Македонији утицаће на нестабилност на Балкану, јачање албанског радикалног или условљавајућег фактора као и успоравање договарања између Скопља и Атине о међусобним односима који оптерећију билатералне везе и пут БЈР Македоније ка ЕУ.

 

Никос Арванитес, Атина

Балкан магазин

фото: Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!