Хроника

Мали лупета за Великог: И штедња и инвестиције

Београд — Укидањем дела услуга и мањим возним парком Београд ће уштеди око 251 милион динара, каже за “Вечерње новости“ градоначелник Синиша Мали.

Београд ће 23. јуна, после шест месеци привременог финансирања, коначно добити буџет. И то реалан. То ће бити први корак ка консолидацији финансија. Пројектовано је да престоница има 78,1 милијарду укупних прихода, а око 80 милијарди динара расхода, каже за “Новости“ Синиша Мали, градоначелник главног града Србије.

Две милијарде дисбаланса између прихода и расхода, према његовим речима, неће бити покривено задуживањем, већ штедњом. 

“Привлачићемо инвестиције, а евентуално продаћемо и део имовине која не треба Граду. Међу првима може бити зграда некадашње Беобанке, на Зеленом венцу. Ово је реалан буџет, а не као онај из 2013. године, када је претходна градска власт пројектовала да има 91,3 милијарди прихода, а реализовано је само 76,6 милијарди. Довољно вам говори да смо ми у првих шест месеци ове године остварили приходе које смо и планирали”, каже Мали.

Реализација седам-осам великих пројеката
Градоначелник сматра да су умањени изворни приходи града, резултат разних фактора из претходног периода. Негативан тренд се наставља, каже Мали и поручује да жели да то прекине. 

“У наредних годину дана повећаћемо приходе кроз агресивно привлачење инвестиција. Очекујемо да почне да се гради седам-осам великих објеката. Градска каса добиће новац од накнаде за грађевинско земљиште. Подсетићу, у Београду ускоро почиње градња велике куле, као основе за ’Београд на води’. Око 280 милиона евра издвојиће се за реализацију комплекса на површини некадашње фабрике ’Беко’. Зидаће се и велелепан објекат на месту старе зграде СУП, у Улици кнеза Милоша. Једна велика компанија за производњу чоколаде, заинтересована је да подигне фабрику, у ширем делу града. А, да би се привукло још више инвеститора, неопходно је средити планску документацију, што и радимо“, објашњава он.

Мали каже да је већ град уштедео кроз укидање непотребних трошкова, те да се нпр. за адвокатске и услуге маркетинга, уштедело 143 милиона динара. 

“Пре десетак дана, градска управа и јавна предузећа одрекли су се 263 аутомобила и то у хуманитарне сврхе. Та возила су за нас била огроман и беспотребан трошак. Морају да се региструју, сервисирају, да им се купе гуме, плати гориво… Само за годину дана од њих уштедећемо чак 108 милиона динара. У граду више нема дневница за службена путовања, нема ни репрезентација”, наводи градоначелник. 

Он каже и да се град више неће задуживати, те да ове године, са за главницу дуга, Београд мора да издвоји 3,3 милијарде динара, а да ће на отплаћивање свих дугова, са каматама отићи чак 62 милиона евра 

“Међутим, следећа година биће још тежа, јер ћемо имати готово 100 милиона евра обавеза. Зато морамо да се консолидујемо до краја ове године. Морамо да вратимо тај новац међународним институцијама. Јер, ако будемо каснили, изгубићемо кредитни рејтинг. Интересантно, ове године, на основу претходних уговора, за Мост на Ади, смо повукли 7,9 милијарди динара“, каже Мали.

Реформа градске управе

Синиша Мали каже и да градска управа мора бити рационалнија и ефикаснија, и да буде сервис грађана. Подсећа и да ће бити формиран јединствен инспекторат – до сада инспекције су биле расуте по различитим секретаријатима, а сада ће, како каже, бити на једном месту, па се смањује и могућност корупције. Подсећа и да су спојене Агенција за европске интеграције и Регионална агенцијуа за развој, а да Канцеларија за младе иде под окриље Секретаријата за омладину и спорт. 

“Од јесени, у сарадњи са Привредном комором Београда, почеће са радом Канцеларија за брзе пословне информације, где ће и мала и средња предузећа, из свих делова града, добијати корисне информације за пословање – у вези са процедурама, законима, правилницима, надлежностима и слично. Планирано је да бизнис инкубатори буду формирани у свих 17 градских општина. Желимо да покренемо дух предузетништва, посебно за младе. Младим предузетницима помоћи ћемо да покрену бизнис, тако што ћемо им у почетку плаћати трошкове рачуноводства, телефона, секретарске услуге, а они ће моћи да раде. У плану је и Агенција за имовину, да знамо са чиме располажемо, шта нам потребно, а шта није”, објашњава он. 

Градоначелник најављује и формирање Секретаријата за енергетику, јер је Београду неопходна енергетска ефикасност. Мали каже да је једно од најважнијих питања решавање статуса депоније Винча, која је, према његовим речима, највећа ”црна тачка“ овог дела Европе. 

”У свом експозеу, обећао сам решавање овог питања. Следеће године, на пролеће, расписаћемо међународни тендер за изградњу погона за рециклажу и погона за производњу енергената. Вредност посла је 250 милиона евра. Тиме се решава еколошко питање, доноси новац, као и нова радна места. Од ђубрета добијаћемо струју”, обећава Мали. 

Градоначелник каже и да сва јавна предузећа морају тржишно да се понашају, а не да буду на терету буџета. Мали поручује да је неприхватљиво да “Ада Циганлија“ и “Погребне услуге“ у прошлој години послују са минусом.

Консолидација јавног превоза

Градоначелник Мали каже и да је јавни превоз велико оптерећење за буџет, те да укупан захтев ГСП-а и приватних превозника, износи између 25 и 30 одсто изворних прихода града. То је неодрживо.

“Формирали смо радну групу, која ради на консолидацији јавног превоза, као и интегрисаног система наплате. Новина је то што ћемо ускоро да имамо нову тарифну политику – зонску. Такође, у припреми је нови правилник о линијској вожњи. Готово је извесно да ћемо ускоро да преузмемо систем од ’Апекса’“, најављује Мали.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!