Србија

Милићева: Да ли јавност зна да Вучић шаље српску војску у НАТО мисију?

Београд — Директорка Центра за евроатлантске студије Јелена Милић поздравила је сутрашњи састанак премијера Вучића с генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом.

Међутим, како каже, јавност у Србији би требало да буде детаљније обавештена о односима Србије и НАТО и о значају тих односа.

Добро је што се наставља “традиција” да се премијер састаје са генералним секретаром НАТО, рекла је Милићева за Тањуг, али и приметила да српска јавност нема довољно информација о односу насе државе са Алијансом, јер се та комуникација и њен значај, према њеним речима, “прикривају”.

Милићева такође примећује да постоји доста простора и да западна међународна заједница буде отворенија и да се, без обзира на сложеност геополитичких дешавања, изјасни конкретније и јасније о томе да ли је Србија поуздан партнер или није.

Она подсећа да су недавно у парламенту усвојени закони који омогућују да српски војници и други припадници државне администрације могу да учествују у мисијама Европске уније, између осталог и Мисији ЕУ у Медитерану за борбу против шверца избеглица и миграната, која ће, наглашава, бити прва мисија ЕУ у коју ће се НАТО директно укључити.

“Да ли јавност зна да Србија шаље трупе у мисију у којој ће учествовати и НАТО? Ми сматрамо да је то изузетно добро, али и да није добро да се о томе не говори”, наводи Милићева.

Подсећа да се пре месец дана НАТО директно укључио, слањем авакса, у борбу глобалне коалиције предвођене САД против ИД, којој се још пре пар година прикључила и Србија.

“Да ли Србија то зна?”, упитала је Милићева, наводећи да је њена организација, која се залаже за сарадњу са НАТО, изложена критикама, поготово откад је, каже, појачан руски утицај у Србији.

Истиче и да постоји доста простора да западна међународна заједница буде отворенија и конкретније саопшти да ли је Србија поуздан партер или није.

Наводи да је време да се, 16 година после бомбардовања СРЈ, “померимо од општих места” које смо чули и од заменика помоћника генералног секретара НАТО за политичка питања и безбедносну политику Џејмса Апатураја приликом посете Београду – да је Србија војно неутрална, да НАТО поштује војну неутралност, да су у Партнерству за мир и Руси…

Милићева каже и да Србија није урадила готово ништа по питању спровођења ИПАП, те наводи да се плаши да је разлог за то руски притисак због статуса руско-српског хуманитарног центра у Нишу.

Све то – односи Србије и НАТО, односи НАТО и ЕУ према све већој претњи које долазе из Русије – биће теме дводневне међународне конференције у оквиру Четврте београдске НАТО недеље, која ће се одржати 28. и 29. новембра у Београду, најављује Милићева.

Биће то, каже директорка ЦЕАС-а, највећи скуп о НАТО у Србији икада одржан, али, представници владе, Министарства одбране и Министарства спољних послова нису до сада потврдили учешће, иако су позвани.

Милићева истиче да не зна да ли је то порука ЦЕАС-у као организацији, или, пре, заокрет у спољној политици и наставак тренда сакривања и негирања значаја постојања комуникације између државних органа Србије и НАТО.

Она каже да се то свакако “региструје” у НАТО:

“У овако сложеној геополитичкој ситуацији Србија не би требало да буде део проблема, већ да иде у сусрет и да буде део решења са оним структурама за које мисли да су вредније и њених напора да се у њих интегрише”, навела је Милићева.

Говорећи о темама конференције, Милић евакаже да ће бити речи и о главним закључцима недавно одржаног НАТО самита у Варшави, новој стратегији безбедности Европске уније и њеним импликацијама на регион Западног Балкана и Србије.

Такође, биће одржан и посебан панел о резултатима америчких избора и о томе како ће се избор Доналда Трампа одразити на трансатлантско партнерство.

Међу главним говорницима су шеф НАТО канцеларије у Москви Роберт Пшел, заповедник америчке армије за Европу генерал Бенџамин Хоџис, директор Атлантског савета САД Валтер Слокомб, иначе високо рангирани у Пентагону за време Клинтонове администрације, члан Атлантског савета.

Обратиће се и Стефано Стефанино, бивши амбасадор и стални представник Италије при НАТО, као и Веско Гачевић, који је донедавно у црногорској влади био задужен за процес црногорских интеграција у НАТО.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Prevedite mi ovaj clanak na srpski jezik. Izvinjavam se! Srpski jezik mi je maternji a svi ovi anglikanizmi, turcizmi i ne znam vec kakvi izvodi mi paraju usi .A koliko mi razne gospodje Milic,Kandic, Liht i sl. vredjaju inteligenciju,nije tema ovog komentara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!