Хроника

Мирослава Миленовић: Кратак водич за прање пара са “тетком из Канаде”

ЧИЊЕНИЦЕ

  1. Вулини су  купили стан од 107м2 за ЕУР 244.620
  2. У октобру 2011. је требало да плате продавцу стана прву рату од ЕУР 40.000
  3. До краја новембра 2012. требало је да плате остатак – ЕУР 204.620
  4. Вулинова жена има тетку у Канади
  5. Вулин је био функционер 2012. године / Канцеларија за Косово и Метохију
  6. Вулин је имао стан у Новом Саду (стицање под знаком питања) који је продао брату за ЕУР 38.000 2012. године

Прање новца је поступак у коме се  прикрива порекло новца, новца стеченог криминалом, корупцијом, неплаћањем пореза… Провлачењем новца кроз све три фазе прања новца заправо се покушава да се новцу да легалан изглед и да се избрише свака веза са његовим пореклом.

Типологије прања новца:

*Полагање новца, преношење новца преко границе у износима испод лимита за пријављивање

*Ангажовање више лица да у  име и за рачун једног лица преносе новац преко границе

*Ангажовање више лица да отварају банкарске рачуне и да на исте полажу износе испод лимита прописаног за пријаву надлежним органима.

*Зајмови између повезаних правних и физичких лица

*Компликоване и нејасне трансакције

*Кеш плаћања високих износа

*Разбијање кеш плаћања високог износа  у мале износе / мулти плаћање

Ево питања на која је тужилаштво требало да потражи одговоре односно да спроведе паралелну истрагу (финансијску и кривичину):

  1. Зајам тетке из Канаде / Тужилаштво треба да наложи Управи за спречавање прања новца да преко Егмонда  затражи податке о “тетки”.

Иначе, зајам је једна од  типологија прања новца. Ево зашто и који су могући сценарији.

a. Тетка је платила порез и позајмила ЕУР 204.620

У овом случају за очекивати је да тетка пребаци сав новац са свог рачуна у Канади на банкарски рачун Вулина у Београд / основ зајам.Мирослава Миленовић: Кратак водич за прање пара са “тетком из Канаде”

Ова трансакција би отворила неколико потпитања. Најпре, како брачни пар намерава да врати ова средства ако је позајмица. Ако је зајам на 10 година, месечна рата је око ЕУР 1.700.  Ако је зајам на 20 година, месечна рата је око ЕУР 850. Оба ова случаја далеко превазилазе могућности министарске плате. Ако је зајам био поклон, отвара се питање пореза на поклон односно утаје пореза. Међутим, пошто до овог трансфера новца није дошло отвара се ново питање – где је тетка заправо трансферисала новац Вулину?

Ако му је трансферисала на нерезидентни рачун (то је рачун који би Вулин као резидент Србије отворио у некој другој земљи) остаје питање зашто?

У сваком случају ако је Вулин преносио по ЕУР 9.000 у кешу преко границе, тачно испод лимита за пријаву јасно је да је то радио да не би пријавио тај новац. Па опет остаје питање зашто?

Да је од тетке, женине тетке или кума узео зајам односно легалан новац на који је плаћен порез не би постојао ни један разлог за скривање.

б. Тетка није платила порез

Ето случаја за заједничку истрагу….додуше поступајући тужилац би морао да зна енглески да може са својим колегом да размењује информације.

  1. Продаја стана брату у Новом Саду

Ко живи у том стану, одакле новац брату, да ли је на тај новац плаћен порез, са ког рачуна на кој рачун је обављен трансфер….

Ово је лакши део истраге, не захтева међународну сарадњу, нити познавање енглеског језика.

  1. Куповина стана у Београду /Тужилаштво треба да наложи Управи за спречавање прања новца да преко Егмонда  затражи податке о “продавцу”. (Egmont je међународно тело које се састоји од 156 финансијских обавештајних јединица, а бави се разменом знања и информација о прању новца и финансирању тероризма (прим. уредника сајта)

4. Плаћање стана обављено у кешу

Типологија прања новца. Поставља се питање уношења новца у земљу а затим и изношења истог.

Поставља се питање и пријаве ове трансакције пореским властима Шпаније ако је продавац држављанин, резидент или порески обвезник Шпаније. (човек који је продао стан Вулину живи у Шпанији, у Марбељи, прим. уредника сајта)

Плаћање стана је извршено трансфером са Вулиновог нерезидентног рачуна на рачун продавца у Шпанији. Анализа евентуалног нерезидентног рачуна би дала одговре одакле паре и где су отишле.

  1. Анализа тендера које је спроводила Канцеларија за КиМ којом је тада Вулин руководио, везе добављача, крајњих власника тих правних лица, “тетке”, продавца стана из Марбеље…

Кривична дела корупције се тешко доказују ако праћењем, снимањем… и другим специјаним истражним мерама није смиљена примопредјаја коверте или давање и примање мита. Ако не постоји пријава, дојава, сумња….ова примопредаја се обавља у “мраку”, далеко од очију јавности. Једини начин да се истраже је паралелна истрага…финансијска када се упоређују легитимни приходи са стилом живота и имовином…и кривична. Једна другој помажу да се дође до доказа шта се заправо десило.

А овде је очигледно дошло до куповине стана за ЕУР 244.620 у кешу. Одакле кеш Вулину – да је тужилашто желело да истражи могло је и то врло лако.

(Потпредседница Доста је било и форензични рачуновођа)

(Доста је било)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!