Економија

МПП: Производи у Србији скупљи 18,5 одсто него у окружењу

БЕОГРАД – Србија спада у четири најсиромашније европске земље по куповној моћи становништва, а исти производи код нас су у просеку скупљи за 18,5 одсто, јер трговци морају да у цену производа урачунају низ трошкова које им намеће држава, саопштила је данас Мрежа за пословну подршку.

Вишегодишње одлагање реформе прописа у грани трговине учинило је да држава приморава трговце да десетине различитих бирократских обавеза и трошкова кроз трговачке марже уграђују у малопродајне цене производа, наводи та Мрежа.

На тај начин потрошачи у Србији само при куповини 12 група производа, у које спадају у основне намирнице, одећа и техника, плате 420 милиона евра више на годишњем нивоу у односу на потрошаче у Словачкој, Чешкој, Аустрији, Пољској, Мађарској или Румунији.

„Потрошачи у Србији су жртве бирократског апарата и, уствари, плаћају читав низ непотребних намета и трошкова пословања у трговини, јер су трговци принуђени да ово калкулишу кроз малопродајне цене”, пише у саопштењу.

Када би Министарство трговине, туризма и телекомуникација извршило реформу прописа у трговини и код увоза роба у Србију, значајно би утицало да се куповна моћ у Србији повећа и умање цене одређених производа. На овај начин би се, како се додаје, посебно помогло најсиромашнијим грађанима, а промет у трговини повећао.

Просечан број оптерећења пословања трговца који у својој радњи продаје ринфузно месо и месне прерађевине, као и телевизоре или рачунарску опрему, у Србији је дупло већи него у шест наведених земаља, наводи Мрежа.

„На пример, код узорковања намирница и брисева радних површина за које се покаже да су исправни у Србији држава не враћа новац потрошен на плаћање узорка и бриса, што трговце кошта више од шест милиона евра годишње, па они тај трошак морају да уграде у цене”.

У многим земљама ЕУ, додаје се даље, трговцу се враћа новац у року од 15 дана и државе плаћају камату за сваки дан преласка тог рока.

Такође, обавезе мерења фактора осветљења на сваких 50 квадрата и периодичног утврђивања микроклиматских услова, другачије су спроведене у земљама ЕУ и не коштају трговце, док у Србији ово оптерећење пословања годишње однесе више од 1,5 милиона евра.

„Посебан проблем су атести и сертификати, пошто је у Србији процедура провере европских и светских стандарда у производњи основних животних намерница и техничке робе изузетно скупа, контигенти се заустављају на граници, плаћа се ‘лежарина’ за камионе и процес траје и месецима. Због оваквог поступка сваки производ који се увезе у Србији мора да буде скупљи него у матичној земљи из које је увезен, јер значајно повећава трошкове трговаца”, пише у саопштењу.

Мрежа за пословну подршку оцењује да Србија има најнеприлагођеније прописе у трговини и код увоза робе у региону, јер су и Македонија, Црна Гора и БиХ у значајној мери реформисале наслеђене прописе из времена бивше Југославије, док у Србији, не само да није редукован број прописа, него су уведене десетине нових после 2001. године.

У истраживању су, како је наведено, обухваћени млечни производи, месо ринфузно, месне прерађевине, тестенине, безалкохолни напици, кондиторски производи, женска конфекција, мушка конфекција, дечја одећа, обућа за одрасле, телевизори, рачунарска опрема и уређаји.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!