Друштво

Ко пребија а ко протестује на Филозофском факултету

Нова академска година на факултетима почела је бурно: протестима, блокадама и пребијањима студената, што је слика која је, нажалост, постала уобичајена на почетку зимског семестра. Иако су просветне власти објавиле да је склопљен договор са студентима, због чега се одустало од великог протеста испред владе, део незадовољних студентских организација љут због, како кажу издаје, али и пребијања студената током викенда, ипак ће сутра извести колеге на улицу.

Протест је заказан за 14 часова, док ће истовремено у згради Ректората бити седница Сената БУ, чији су чланови професори којима није јасно зашто се уопште протест одржава и која организација га организује.

Јер, оно што се зна јесте да је СКОНУС (Студентска организација конференције универзитета Србије) постигао договор са министром просвете и обуставио протест. Истовремено, настављена је блокада Филозофског факултета коју организује Самоорганизовани студентски покрет 2014. Међутим, саопштења и контакте с медијима одржавају и припадници Студентског фронта и Савеза студената Београда, који су, док су трајали преговори СКОНУС-а и министарства, склопили споразум о заједничкој борби.

Да би ситуација била још чуднија, Студентски фронт је за пребијање једног од својих чланова оптужио Србску акцију која је то јуче демантовала, а потом се самоорганизовани са Филозофског оградили од инцидента на Платоу и рекли да блокада са тим нема никакве везе него лични сукоби.

– Овај инцидент нема везе са блокадом наставе која се тренутно одвија на овом факултету. Према нашим информацијама, инцидент је резултат личног конфликта сукобљених страна. Напомињемо да се ремећење реда и мира одиграло на јавној површини на којој у сваком тренутку може да се нађе било ко, и коју студенти, учесници протеста, нису у могућности нити у надлежности да обезбеђују – наводе студенти са Филозофског за наш лист.

Они кажу да их је у протесту око 200, а да факултет блокирају у сменама од по педесетак студената због чега нема наставе.

– Нико нам се из управе још није обратио. Да би свима био јаснији разлог за наш протест ево примера: сваки буџетски студент, иако дакле има бесплатно школовање, мора да плати од 20.000 до 40.000 динара ако пренесе неки предмет– објашњавају нам студенти у блокади.

На питање да ли ће они учествовати на сутрашњем протесту Студентског фронта, они одговарају да неће бранити својим колегама да оду на протест уколико то желе, али да је ово пре свега блокада због великог намета на студентске џепове од стране управе Филозофског.

А према верзији Студентског фронта, у вечерњим часовима 12. октобра, двојица припадника Србске акције поново су напали секретара СФ Александра Ђенића, одличног студента, апсолвента Филозофског факултета, док је седео са својом девојком на Платоу испред Филозофског факултета.

„Ти исти насилници су нам одраније познати, јер су једном приликом већ напали колегу Ђенића на Зеленом венцу. У самоодбрани колега Ђенић се бројчано јачим нападачима супротставио флашом која се нашла на Платоу у његовој близини. Том приликом нанео је посекотине на руци једном од нападача”, кажу у СФ и наводе да је полиција привела Ђенића и покренула против њега кривични поступак.
Студентски фронт ће захтевати да се одустане од кривичног гоњења и у томе тражи подршку шире јавности на сутрашњем протесту. И док СФ назива Србску акцију фашистима, они узвраћају оптужбом да су организатори протеста „беспосличари, вечити студенти и псеудолевичарске организације које годинама користе оправдано студентско незадовољство како би под маском борбе за бесплатно образовање остваривали своје циљеве”.

Шта се заправо дешава међу студентима није јасно ни њиховим професорима који се надају да ће држава моћи да испуни оно што је обећала студентима, јер факултети пара – немају.

– Не одобравам блокаду факултета, то није начин да студенти искажу незадовољство, али са друге стране није у реду ни да факултетске управе наплаћују све и свашта и то по високим ценама. Међутим, уколико се студент 10 пута враћа на испит и то се мора санкционисати на неки начин. Мора се пронаћи неко заједничко решење – каже професор др Нада Ковачевић, проректорка БУ.

Подсећања ради, осим захтева које је МП већ испунило, академци траже да остане шест испитних рокова и да се обустави смањење буџетских квота за мастер.

Сандра Гуцијан, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!