Србија

МУП грађанима уваљује личне карте са оштеченим чиповима који не раде!

ДВА пута сам ишао да депонујем електронски потпис за фирму у МУП и оба пута су ме вратили уз тврдњу да је систем пао баш кад убаце моју личну карту. На крају сам позвао телефоном да видим шта да радим. Службеница ми је признала да су већ имали сличних проблема и да изгледа постоји цео серијал потпуно погрешно одрађених чипова, каже за “Новости” Ж.П, власник мање фирме у Београду.

Пошто у канцеларији има читач, решио је да тестира све запослене. Осим њему, читач није хтео да очита ни податке са личне карте једног колеге. Испоставило се да су обојица продужавали личне карте у септембру, и то у истој полицијској станици, у центру Београда.

У МУП-у Србије тврде да серије погрешно чипованих личних карти није било! Кажу, било је неких проблема са учитавањем електронских потписа, али се то у ходу решава. Како тврде, да је било коме издата карта са неисправним чипом, он не би могао ни да је подигне.

Најчешће муке, истичу у полицији, грађани имају јер неадекватно носе лична документа, па им се она механички оштете. Таквих проблема је било и са биометријским пасошима, јер је долазило до оштећења поликарбонатне заштите. Међу онима који су пријавили ту врсту “квара” било је и Дипломатско-конзуларно представништво Србије у Москви, чији су се службеници жалили на пуцање пластифициране стране. Накнадном анализом утврђено је да је узрок ломљења било неадекватно руковање документом.

МУКЕ ОКО РЕГИСТРАЦИЈЕ

ДА у полицији могу да погреше показује случај и В. Б. из Београда, којој се десило да јој као датум важења регистрације кола упишу текућу уместо наредне године. Пошто није обратила пажњу, немало се изненадила кад ју је зауставио саобраћајац и рекао јој да је регистрација истекла. Погледала је и видела да као датум важења стоји исти датум и код оног “од” и код оног “до”. Полицајац је неумољиво понављао: “Не знам ја, само видим да је истекла”, па је уз максимални шарм једва успела да се извуче да не плати казну!

Сличне недаће могу се масовније очекивати и са новим, чипованим возачким дозволама. Но, без обзира да ли је у питању грешка грађанина или проблем у изради докумената које надлежни не желе да признају, трошкове нових исправа сноси искључиво – грађанин!

Изломљене и оштећене личне карте и пасоши, са којих је немогуће очитати податке, сматрају се неважећим, па невољник коме се то десило мора да “одреши кесу” и спреми око 1.200 динара за личну карту, односно 3.600 за пасош, и челичне живце за чекање у редовима по локалним полицијским станицама.

Иначе, нова биометријска документа од самог почетка пратили су малери. Тако су они који су први добили биометријску личну карту са чипом, још 2008. године, били непријатно изненађени када су схватили да многе општине, поште или банке немају електронске читаче са програмом који су у МУП-у популарно назвали “челик” -ч(итач) ел(ектронске) ли(чне) к(арте). Идентификациони документ им је у старту био бескористан, јер су сви потребни подаци били у чипу, а он није могао да се прочита. Срећом, у међувремену ово се променило.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!