Србија

МУТАВА: Забрањујем да се ико виђа са малинарима, доста је!

Бор — Премијерка Србије Ана Брнабић поручила је да држава не може и неће да гарантује откупну цену малине, јер ту цену диктира тржиште.

Како је истакла, она је увек спремна да разговара са малинарима, али тек пошто одблокирају магистрални пут ка Црној Гори.

Брнабићева је у Бору, одговарајући на питања новинара у вези са протестом малинара, рекла да је увек на располагању за разговоре са прозивођачима малине, али никако док блокирају магистралу.

“Не постоји баш ниједна потреба да, ако имате своје захтеве, блокирате магистрале и спречавате друге да раде свој посао, да други могу да извозе, увозе, путују, завршавају обавезе…”, рекла је премијерка.

Како је додала, када год су малинари тражили разговор са владом, разговора је било, те додала ће их бити и сада, али тек “у тренутку кад се они буду понашали одговорно и одблокирали магистралу”.

“До тада, тражићу и од министра пољопривреде да се не види са њима, јер то даје погрешан сигнал – да кад год имате захтев, одете, блокирате путеве и тако практично уцењујете владу да се види са вама”, рекла је она.

Брнабићева је истакла да откупну цену диктира тржиште, те да влада не може и неће да гарантује откупну цену било чега, јер се тиме, како каже, једна грана повлашћује у односу друге који раде у Србији.

“Цена на тржишту је цена на тржишту, на њу влада не може да утиче, јер ако бисмо њима гарантовали откупну цену, следеће године би сви могли да оду и посаде малину. Је л’ то значи да ћемо ми и даље да гарантујемо 180 динара. То је ствар понуде и потражње”, рекла је премијерка.

Поновила је да држава не може да гарантује цену, јер би то значило да би сутра морала да гарантује цену и онима који се баве узгајањем шјиве, соје, пшенице, онима који продају папуче, шрафове… и истакла да о цени не може да се разговара, али да о свему осталом може.

Подсетила је и да је влада пре две недеље усвојила закључак о формирању Националног савета за малине, у којем су и представници произвођача, док је на прошлој седници усвојена мера да им се да бесплатно ђубриво, као помоћ.

На констатацију новинара да се “чини да се питање малинара претвара у политичко питање”, Брнабићева је рекла да не жели да улази у то је ли то политички протест, али да се нада да није.

Каже и да се разговарало са малинарима да им се из Фонда за развој помогне да направе своје мини хладњаче, да се удруже и ураде оно што су урадили и и пчелари – који су се удружили да направе сопствени погон за прикупљање, прераду и извоз меда, како нико не би могао да утиче на цену.

“Ако мисле да су хладњачари у картелу, а то је ствар инспекције која то проверава, и уколико мисле да могу сами, хтели смо да им помогнемо да ‘разбију тај картел’, али то се није десило. Сваке године имамо протесте”, рекла је Брнабићева.

ИЗВОР: б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Koga Mutava predstavlja? Srpski narod nemože jer je nije ni biro.
    Ja i moja okolina se grozima kada je vidimo. Štali očekuje pod
    stare dane, vuk samotnjak. Ni kuče ni mače.

  2. Ако цену одређује тржиште зашто је килограм наше малине, која је по квалитету прва у свету, 80 динара а мароканске 2000 динара. Овај олош на власти би да шиша овце и да они и њихови партијски идиоти и даље отимају плодове туђег рада. Дижи се народе и помлати дахије.

  3. Ал се скот осилио. Чуј, она забрањује. Како лупа и остаје жива а није је срамота. Како тржиште одређује цену малина када је килограм наших малина 80 динара а мароканских 2000 динара. То партијски идиоти у увозничком лобију и откупним фирмама гуле кожу поштеним произвођачима а држава их штити. Ми плаћамо власт па можемо и да им дамо отказ. Сви на улице. Подржимо малинаре, Нишлије, раднике Гоше, Златиборце и све остале који робују у овој држави.

  4. Direktor za trgovinu električnom energijom Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragan Vlaisavljević kazao je da se u Srbiji primenjuju podsticajne cene za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora, takozvane fid-in tarife (feed-in).

    On je precizirao da se za struju iz vetrogeneratora garantuje cena od 9,5 centi po kilovat satu i otkup u periodu od 12 godina i ocenio da veći broj vetrogeneratora u elektroenergetskom sistemu Srbije ima veći uticaj na nivo cene struje.

  5. Trziste diktira cene, pitanje je kakvo trziste. Uredjeno-da, a da li je nase uredjeno. Sigurno ne. Pa trzistem u Srbiji upravlja siva zona. (Da li politicka, kriminogena ili neka druga)?
    Pitanje za Premijerku u pokusaju: U kojoj ozbiljno uredjenoj drzavi je primarna poljoprivredna proizvodnja prepustena trzistu? U kojoj se primarna poljoprivredna proizvodnja ne subvencionise? I da ne pitam vise, jer su pitanja laka a odgovori teski. Sta sa najavljenim blokadama zbog cene goriva? Da li iko primecuje puzajuci rast cene struje, robe siroke potrosnje…
    Sta sa Kosovom i Metohijom. I tako dalje
    Jedini pravi odgovor je OSTAVKA VLADE, I NOVI IZBORI ZBOG NESPOSOBNOSTI UPRAVLJANJA DRZAVOM.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!