Србија

Мутиране рибе у обреновачким водама

Промене ДНК уочене код клена у рекама Пештан и Бељаница, али и у шкољкама из Саве, Дунава, Тисе и Велике Мораве.

Клен важи за врсту рибе која се настањује у чистим водама и живи доказ да је река из које је извађен здрава средина. Тај „залогај”, ако се излови из Пештана и Бељанице, река колубарског слива, вероватно би застао у грлу ономе ко би чуо да је на клену из тих вода утврђено оштећење ДНК молекула.

До тог сазнања дошли су стручњаци са Биолошког факултета и Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић”.

Радна претпоставка је да су узрок томе отпадне воде са пепелишта ТЕ „Никола Тесла”, из канализације и септичких јама, као и вештачко ђубриво са обреновачких њива.

Студија која се бави овим проблемом још је у раној фази, па се не може тврдити какве би могле бити последице и да ли ће доћи до трајне мутације ове врсте рибе у Пештану и Бељаници.

Да разлога за забринутост има, потврђују још нека открића поменута у истој студији: промене на ДНК молекулима детектоване су и код шкољки – кинеске царице и врсте unio (нема српског назива) – из Саве, Дунава, Тисе и Велике Мораве.

– Оштећење се на узорцима ДНК види у облику комете, круга са репом. Развијамо тестове како бисмо обезбедили што више података за поређење. Мноштво параметара је неопходно узети у обзир, и то са сличних и различитих локалитета, као и оних које бисмо добили експерименталним истраживањима у контролисаним условима – казао је др Момир Пауновић, хидробиолог са института „Синиша Станковић”, додајући да су овакве генотоксиколошке студије и у свету још у повоју.

Претпоставља се да су узрок отпадне воде са пепелишта електране, из канализације и септичких јама, као и вештачко ђубриво са њива (Фото Фонет)
Претпоставља се да су узрок отпадне воде са пепелишта електране, из канализације и септичких јама, као и вештачко ђубриво са њива (Фото Фонет)

– Добро је што и ми имамо опрему и методологију којом можемо да детектујемо све ниже концентрације загађивача у водама, али потребно је најмање седам-осам година прикупљања података и помних анализа да бисмо имали чврсте закључке. Тек онда бисмо могли поуздано да кажемо какве су последице по рибе и шкољке, као и да на основу тога извлачимо макар посредне закључке о утицају тих загађивача на људе. У случају Пештана и Бељанице, моје мишљење је да су оштећења пре настала због органских загађивача и нутријената, то јест вештачког ђубрива него услед индустријских отпадних вода. Нутријенти и органски загађивачи јесу највећа претња по наше воде – оценио је др Пауновић.

Док се буде чекао завршетак истраживања оштећења ДНК, риболовци ће вероватно размишљати да ли да прогласе незванични ловостај на обреновачког клена током тих седам-осам година, колико ће научницима још бити потребно да прикупе све податке. Др Пауновић ипак не верује да је ловостај нужан.

– Ја клена једем – каже он.

——————————————————————————-

За даља истраживања немамо ни новца ни довољно кадрова

Осим времена, нужно је и поприлично новца за подробнија генотоксиколошка истраживања. Ако би се анализирала искључиво вода, уз примену свих параметара пописаних у европским директивама, један једини узорак би коштао од 1.400 до 1.700 евра а ваљало би их узимати једном месечно. Основно надгледање вода наше институције већ спроводе, али се за то у Србији троши неколико пута мање новца него у некадашњим транзиционим земљама које су сада у Европској унији, да се не спомињу средства која за то издвајају развијене државе попут Немачке.

– Нашој Агенцији за заштиту животне средине би за надгледање вода било потребно и двоструко више истраживача него што их сада има. Добро је што је наш нови закон о водама прилагођен европским нормама. Он предвиђа израду плана управљања водама, који мора да садржи и податке о стању вода, мере неопходне за њихово унапређење и план реализације тих захвата. То је основа да се, после утврђивања извесног нивоа загађења на неком водотоку, планира и изградња фабрике за пречишћавање отпадних вода – оценио је др Пауновић.

—————————————————-

За заштиту вода потребно 5,6 милијарди евра

На интегралном плану управљања водама још се ради. И када буде готов, начекаћемо се док се не подигну сва неопходна постројења за пречишћавање. Према подацима које је Министарство животне средине изнело пре годину дана само за инвестиције у заштиту вода до 2030. требало би нам чак 5,6 милијарди евра. 

 
Владимир Вукасовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!