Друштво

На хероину већ у школској клупи

Најмање 130 нишких ученика између 14 и 17 година пуши марихуану, 23 користи кокаин, 18 хероин, а 30 екстази. Ово су резултати анкете саветовалишта за младе нишког Дома здравља у којој је учествовало 3.500 ученика.

Да су прво сексуално искуство имали већ између 14 и 16 година, одговорило је 14 одсто испитаника, а поражавајући је и податак да учесници анкете не поседују потребно знање о полно преносивим болестима и факторима ризика.

Према речима др Биљане Марковић, координаторке саветовалишта за младе, циљ истраживања су упознавање са навикама адолесцената и намера да резултати буду основа за рад здравствених установа, школа и родитеља.

– Резултати нас нису изненадили, јер смо већ радили на једном пројекту путем тестова на пет врста дрога, којима је потврђено да има дроге у школским двориштима. Желели смо да спроведемо анкету како бисмо јавности указали на проблеме који могу настати, јер адолесценти лако остварују контакте с дилерима наркотика. Са нама је учествовала и Управа за дечју, социјалну и здравствену заштиту, резултати су очекивани, а сада је на школским управама, граду, родитељима да се укључе – каже Марковићева за „Блиц“.

У Нишу и околини живи 30.000 адолесцената, у анкети су учествовали ученици седмог и осмог разреда основних школа, као и ученици првог и другог разреда средњих школа. У саветовалишту за младе родитељи могу потражити савете како да помогну својој деци.

– Анкета је била анонимна, што може значити да нису сви били искрени. Било би добро да родитељи који сумњају да њихово дете користи наркотике дођу у наше саветовалиште – додаје Марковићева.

Психолози тврде је потребно максимално ангажовање како родитеља, тако и школа и саветовалишта, који би требало стално да раде на едукацији ученика.

Весна Анђелковић, ванредна професорка на Филозофском факултету, каже да на понашање деце утичу бројни фактори. „Едукација је потребна и деци и родитељима, али верујем да би се најбољи ефекат постигао уколико би се спровела вршњачка едукација, а незаобилазан фактор је и увођење школских полицајаца“, објашњава Анђелковићева.

Мало школских полицајаца

О безбедности деце у 46 нишких школа брине десет школских полицајаца, што се сматра недовољним јер један полицајац брине о пет школа. Родитељи кажу да деца често њима манипулишу, јер се код куће понашају уобичајено.

 

Блиц

фото: Телеграф

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!