Економија

Ненаплативе кредите банака пребацују на буџет

НАРОДНА банка Србије ускоро ће понудити конкретна решења за спорне и ненаплативе кредите.

– Ускоро ћемо се врло озбиљно позабавити проблематичним кредитима. У припреми је “Београдска иницијатива”, која ће окупити учеснике “Бечког споразума” и шире, а на којој ће бити направљен договор шта може да се уради поводом ризичних пласмана и резервација за њих – каже Јоргованка Табаковић, гувернер НБС. – Проблематични кредити се у Србији већ три године крећу у нивоу од 18 до 19,9 одсто. Тај проценат је знатно виши од окружења, али стабилан, што показује да су овдашње банке конзервативније у процени ризичних пласмана.

Договором са “Београдске иницијативе” би спорни и ненаплативи кредити требало да буду измештени на неку посебну банку. Према речима гувернера, у Србији би требало да буде примењено решење које већ постоји у одређеним земљама.

– Сумњива и спорна потраживања морају да се изместе, али морамо да будемо обазриви, јер никако не смемо дозволити да нам се фирме које добро стоје, а које имају кредите, извуку кроз отпис потраживања – истакла је гувернер НБС.

Раније традиционално уредно измиривање кредитних обавеза од стране грађана, признаје гувернер Табаковић, почиње да бива проблем, јер нема сигурности радног места. Односно, све више људи је у ситуацији да нема из којих извора да измирује обавезе.

 

УЛАГАЊА Очекује се да ће нето прилив страних директних инвестиција у Србију на нивоу целе године бити 200 милиона евра, а за 2013. годину очекује се прилив од 1,2 милијарде евра – каже Јоргованка Табаковић.

 

Када је реч о курсу, централна банка не намерава да мења утврђени режим пливајућег девизног куса. Међутим, гувернер НБС оставља простор за могућа преиспитивања уколико овакав режим не да одговарајуће резултате.

– Нећемо истрајавати на мерама које не доносе резултат – одговор је Табаковићеве на питање да ли ће централна банка да преиспита режим курса који води у случају да инфлација у наредне три године буде изнад циља.

Она истиче да НБС спречава веће дневне промене вредности динара у односу на евро.

– Ми динар не држимо вештачки јаким, није то вилењачка уметност, само радимо свој посао како треба – истиче Јоргованка Табаковић, додајући да ће даље кретање курса зависити од ликвидности на тржишту. – Свакако нећемо дозволити да се било ко окористи оним што НБС и грађани у том случају губе.

Гувернер категорично објашњава да банке са овдашњих простора не извлаче капитал, него се – раздужују.

– Немамо ни назнака негативних токова у смислу напуштања система, напротив – каже Табаковићева. – Раздуживање банака у Србији према својим матицама јесте чињеница, али НБС прати сва та кретања и зна по ком основу новац улази у банкарски систем и излази.

Банке се са српског тржишта, како истиче гувернер, не повлаче, осим најаве да се “Хипо групација” повлачи из дела Европе, не само из Србије.

– Банке имају високу ликвидност, али нема оних који траже кредите – каже Табаковићева истичући да један од главних разлога за забринутост представља што нема производње за извоз која би генерисала преко потребне приходе у девизама.

КОВАНИЦЕ И КУТИЈЕ

НБС неће производити динарске кованице од алуминијума јер, како каже гувернер НБС, “танак новчић од алуминијума оставља утисак да се тањи ауторитет државе”.

– Уштеде би, да се промени састав кованица, биле око 30 одсто, али би се губитак огледао у смањењу поверења у државу – истиче Јоргованка Табаковић, додајући да расходи Завода за израду новчаница могу да се смање на друге начине. Она је као пример навела спорну куповину картонских кутија, за које се испоставило да нису доброг квалитета, а наручене су, како каже, по принципу “цртајући добављача”.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!