Економија

Незапослено преко 3.500 пољопривредних инжењера

Београд – Србија би према проценама пољопривредних стручњака могла да производи храну за преко 50 милиона становника и извози у вредности од преко 10 милијарди евра годишње, али недовољно искоришћава своје природне потенцијале.

Поред неискоришћености природних потенцијала који се огледају у више од пет милиона хектара пољопривредне површине, од којих је преко 4,2 милиона хектара обрадивих површина, или 0,47 хектару по становнику, не користе се ни потенцијали стручног пољопривредног кадра.

На евиденцији Националне службе за запошљавање (НСЗ) како је Танјугу речено у тој служби, тренутно се налази 2.333 пољопривредна инжењера и технолога са седмим степеном стручне спреме од којих је 1.128 жена.

Међу тим незапосленим стручним кадром највише је пољопривредних инжењера за производњу биља (515), затим дипломирани инжењери пољопривреде (482) и агроекономисти и они посао траже у просеку дуже од три године.

На евиденцији незапослених НСЗ-а је и 25 магистра пољопривреде од којих је половина жена и они су на бироу дуже од 3,5 година, као и пет доктора пољопривредних наука за производњу биља који посао траже 19 месеци и пет доктора биотехничких наука који посао чекају у просеку око 16 месеци.
Са шестим степеном стручне спреме, како је речено у НСЗ-у , на њиховој евиденцији је и 1.565 пољопривредних инжењера и технолога, од којих је 249 жена и они у просеку посао траже око пет година.

Годишњи раст броја лиценцираних саветодаваца пет одсто

У Министарству пољопривреде Танјугу су казали да у Србији постоји и функционише 35 пољопривредних саветодавних и стручних служби (ПССС) од којих је 23 у Централној Србији, а у АП Војводини 12 и у њима ради укупно 266 лиценцираних саветодаваца од којих 178 у Централној Србији и 88 у Војводини.

У ресорном министарству су навели да се број саветодаваца сваке године повећава за пет одсто у складу са стратешким опредељењем Министарства пољопривреде како би до 2024. године имали довољан број саветодаваца у односу на број пољопривредника у Србији.

Запослени саветодавци у пољопривреди при ПССС, како наглашавају у Министарству пољопривреде су лица с високом стручном спремом и лиценцом за обављање саветодавних послова.

Сваки саветодавац има обавезу да се континуирано обучава и годишње оствари 30 до 40 дана едукације коју добија од стручњака и професора домаћих факултета, при чему им је то и услов за добијање, односно обнављање лиценце, објаснили су у Министарству и додали да су саветодавци у обавези и да добијена знања преносе пољопривредницима у оквиру индивидуалног и групног рада на теме и области на које су и они у предходној години добили едукацију.

На тај начин повезан је ланац у трансферу знања, од креатора, односно факултета и института, преко саветодаваца, па до крајњих корисника, односно пољопривредника.

Пољопривредни стручњаци су сложни у оцени да је рад на терену након завршеног факултета основни услов да би неко постао добар у свом послу.

У Србији се пољопривредни стручњаци школују на универзитетима у Београду, Новом Саду, Лесковцу, Чачку и у Зубином Потоку.

Према ранијим подацима, просечни трошкови школовања једног високообразованог пољопривредног стручњака су око 300.000 долара, што значи да Србија не користи 1,05 милијарди долара капитала уложеног у њихово образовање.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!